Hakkımızda   /   Blog   /   Haberler  /  İletişim

ASBA Academy

Yurtdışında Master & MBA

Yurtdışında master ve MBA için, ASBA Eğitim Danışmanlık olarak bizler Master programının öğrenci hayatındaki öneminin ve doğru bir başvurunun öğrenciye neler kazandırabileceğinin bilincindeyiz. Bu nedenle öğrenciler ile tercihen mezuniyetlerine bir yıl kala, öğrencilerimizin not ortalamalarına, GMAT ya da GRE ve TOEFL skorlarına, mezun oldukları ve okumak istedikleri bolüme ve bölgeye göre okul listesi belirliyoruz.

Deneyimimize dayanarak söyleyebiliriz ki her not ortalamasına, test skoruna göre üniversite bulmak mümkün ancak önemli olan kişinin sahip olduğu kriterlere göre girebileceği en iyi üniversiteyi belirleyebilmek.  Dünya çapında 7 ile 8 bin üniversite içinde dalınızı arıyor iseniz bunun ne kadar zor bir iş olduğunun farkındasınızdır.

Bu sene ASBA öğrencileri yurtdışında master için erken ve bilinçli başvurular yaparak Cornell, Penn State, Georgetown gibi üniversitelerden kabuller aldılar, daha orta ölçekli üniversitelerden kabul alan öğrencilerimiz de oldu. Hazırlık ve köprü programları sayesinde üniversite mezuniyet notları ve test skorları ile girebileceklerinden çok daha iyi üniversitelere geçiş yapan öğrencilerimizin takipleri ve başvuruları ile yine biz ilgilendik.

 

Öğrencilerin doğru danışman aracılığı ile başvuru yaparak kazanacakları en büyük avantaj geçmiş deneyimlerden faydalanmak ve hatasız bir başvuru yapmanın yanında aynı zamanda bir satranç oyunu gibi belli adımlarla yapılması gereken başvuruyu iyi yöneterek maddi (gerekenden fazla okula başvuru yapmak, yanlış ve zamansız başvuru yaparak burs alamamak gibi) ve manevi (yanlış başvuru yaparak zaman kaybetmek, hep aynı tarz okullara başvurarak açıkta kalmak gibi) zararlardan kendilerini korumuş olmak.  Adayların kendilerine en uygun okulu bulabilecek bir danışmanla çalışmaları çok önemlidir.

 

SIK Sorulan Sorular: 

Master kabulünde üniversiteler hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar?

Komitenin vereceği kararda genellikle %40 not ortalamanız, %40 test skorunuz ve %20 geri kalan her şey (referanslarınız, essay’leriniz, vs) etkili olur.  Bazı MBA programları için 3 ya da 5 yıl fulltime iş tecrübesi zorunluluğu gibi ya da bazı MA programları için Writing Sample ya da bazı MS programları için research background ve laboratuar deneyimi gibi ek faktörler de mevcuttur.

 

İngilizcem iyi olmadığı için GMAT ya da GRE sınavı alamıyorum, şartlı kabul yapan üniversiteler var mi? 

Genellikle yeterli TOEFL skoru olmayan ama diğer tüm şartları yerine getirmiş öğrenciler için şartlı kabul söz konusu olur. GMAT ya da GRE’yi de orda almanızı sağlayacak şartlı kabul veren üniversite sayısı çok azdır. TOEFL / GMAT ya da GRE hazırlık ya da Pre-MBA programlarına katılarak gerekli sınavları alıp sonra okul başvuru sürecine başlamak daha sağlıklı olur.

 

Üniversitede okurken son 2 yıl çalıştım.  Bunu MBA başvurularımda iş deneyimi olarak gösterebilir miyim? 

Hayır, mezuniyet tarihinizden sonraki full time tecrübeleriniz dikkate alınır.

 

Kaç okula başvurmalıyım? 

Master programlarına başvurmak çok zaman ve özen gerektiren bir süreçtir ve oldukça maliyetlidir.  Her okulun kendi başvuru ücretine ek olarak, skorların test merkezinden orijinal olarak yollanması, diğer evrakların kurye ile üniversiteye postalanması maliyeti yükseltir.  Tavsiyemiz toplamda 7-8 okulun üzerine çıkmamanız yönünde.

 

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.