Hakkımızda   /   Blog   /   Haberler  /  İletişim

ADVANCED PLACEMENT (AP)  NEDİR? NİÇİN YAPMALIYIM? ADVANCED PLACEMENT SINAVLARI YURT DIŞI UNIVERSITE BASVURULARI İÇİN NEDEN ÖNEMLİ????

AP Collegeboard’un Amerika ve Kanada’da düzenlediği ve lise öğrencilerine üniversite düzeyi ders alarak kredi kazanmalarını sağlayan bir programdır.

Yurt Dışı Üniversite Başvuru Dosyanızı Güçlendirir

AP yapan öğrenciler Amerika ve Kanada’daki üniversitelerin gözünde zorlu bir programı takip ettiğini ve üniversite düzeyi dersleri basari ile bitirerek bir lise mezunundan daha fazla olduğunu ispat etmiş olurlar. AP sayesinde üniversitede başarılı olacağınızı henüz üniversite başlamadan başvurduğunuz okullara gösterme sansınız olur.

Üniversite Kredisi Kazanın

AP sınavları 5 üzerinden değerlendirilir. Sınavlardan 3 ve üzeri skor alan öğrenciler üniversitede o dersleri transfer edip, daha çabuk mezun olabilirler.

Giriş Düzeyi Derslerden Muaf Olursunuz

AP sınav sonucunuz ile transfer ettiğiniz ve dolaysı ile muaf olduğunuz dersler yerine daha ileri düzey dersler alabilir ya da seçmeli başka dersler alıp üniversite süresini uzatmadan çift ana dal ya da yan dal uzmanlık yapma sansınız olur.

İngiltere başvurularında 6-7 ve mümkünse daha fazla AP dersi alarak hazırlık yılını atlayıp direkt 1. Sınıftan başlama imkanınız olur.

AP Sizi Üniversiteye Hazırlar

AP dersleri alarak üniversitede size başarılı kılacak zaman yönetimi, çalışma disiplini gibi bazı çok gerekli akademik beceriler edinirsiniz. Bu program sayesinde henüz lisedeyken üniversite derslerini deneyimlemiş bir sonraki aşamada sizi nelerin beklediğini görmüş olursunuz. Ayrıca seçtiğiniz alanın sizin için uygun bir alan olduğundan emin olabilir, akademik planlamanızı bu yönde geliştirebilirsiniz ya da tam tersi, AP dersleri sayesinde üniversitede okumayı düşündüğünüz alanın hiç de umduğunuz gibi olmadığını fark edip, vakit kaybetmeden daha başarılı olacağınız bir alana yoğunlaşabilirsiniz.

AP Sınavları ve Dersleri

Sanat Tarihi, Biyoloji, Matematik, Edebiyat, Kimya, Bilgisayar, İstatistik, Dünya Tarihi, Sanat, Fizik, Müzik gibi 37 farklı alanda AP dersi sunulur.

ASBA Eğitim Danışmanlık olarak ASBA Akademi de

AP Calculus AB, AP Calculus BC, AP Psychology, AP French Language and Culture, AP German Language and Culture, AP Physics C: Electricity and Magnetism, AP Physics C: Mechanics ,AP Physics 1: Algebra-Based, AP Physics 2: Algebra-Based, AP Psychology, dersleri konusunda öğrencilere destek olunmaktadır.

Okulunda AP verilmeyen öğrencilerin 1 Mart itibari ile AP sınavlarına girebilecekleri okul ve merkezleri tespit edip oranın AP koordinatörü ile irtibata geçmesi önerilir.

En geç 15 Mart ta AP sınavına gireceği merkeze sınava gireceği dersleri bildirip kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Sınavlar 1-5-8-12 Mayıs arasında gerçekleşir.

AP Calendar

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.