master-mba

MBA Master

MBA – İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı

MBA (Master of Business Administration), işadamı ve iş kadınlarına yönelik olarak geliştirilmiş lisansüstü bir yeterlik derecesidir. MBA'in amacı, öğrencileri rekabetçi dünyanın yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek bireyler haline getirecek şekilde eğitmektir. MBA programlarinda öğrencilere pazarlama, finans, muhasebe, ekonomi, iletişim, insan kaynakları ve operasyon yönetimi gibi alanlarda dersler sunulur.

Bu tip programların ilk ortaya çıkışı, hızla sanayileşen ABD’de şirketlerin yönetim kadroları için bilimsel yaklaşımlar talep etmesiyle birlikte 19. yüzyılın sonlarında gerçekleşmiştir. Özellikle son 20-30 yıl içerisinde, dünya genelinde işletme dalında tercih edilen bir yeterlik haline gelmiştir. Çoğu ülkedeki İşletme okulları adaylarına tam-zamanlı MBA, yarı-zamanlı MBA, yönetici MBA ve uzaktan MBA gibi değişik olanaklar sunmaktadır.

ABD’de İşletme alanlarında yüksek lisans imkânı sunan ilk okul Dartmouth College bünyesinde 1900 senesinde kurulan Tuck School of Business idi. Ancak bu MBA değil, Ticaret dalında bir MS (bilimsel yüksek lisans) programıydı. İlk gerçek MBA programıysa Harvard Lisansüstü İşletme Okulu tarafından 1908 yılında gerçekleştirildi. İş hayatında çalışanlar için Executive MBA (eMBA - Yönetici MBA) alanındaki ilk programı sunan okul ise 1943 yılında University of Chicago altındaki Booth School of Business oldu.

1950 yılında Kanada’daki University of Western Ontario, 1951 yılında da Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki University of Pretoria bu programı ABD dışında sunan ilk okullar oldular. Avrupa’daki ilk MBA ise 1957 yılında Fransa’da, zaten bu amaç doğrultusunda kurulan INSEAD tarafından sunuldu. Türkiye'de de üniversiteler İşletme yüksek lisans programlarına bu ismi vermeyi tercih etmektedirler.

Temel MBA Program Türleri

2-senelik Tam-zamanlı MBA: Ortalama 18 ay süren, genelde Ağustos/Eylül aylarında başlayan ve ikinci senenin Mayıs ayına kadar süren, iki akademik yılı arasında 3-4 aylık bir yaz tatili olan program. Öğrenciler en az 36 kredi (12 ders) tamamlayarak MBA derecelerini alirllar. Universitede okuduklari alana bagli olarak 10 derse kadar ek pre-requisite ders almalari gerekebilir.

Hızlandırılmış (Accelerated) MBA: İki yıllık programların varyasyonudurlar. Daha yoğun ve sıkışık bir program sunarlar.

Yarı-zamanlı (Part-time) MBA: Haftaiçi mesai saatlerinin bitiminden sonra veya haftasonları eğitim sunan programdır. Çalışanlara hitap eden, daha uzun zamana yayılıp dolayısıyla daha az yoğun olan bu tip bir program genelde 3 yıl veya daha fazla sürer. Amerika’da yabanci öğrenciler full time programlara kayit olmak zorundadırlar. Part time programlar lokal öğrencilere yönelik oluşturulmuştur.

Yönetici MBA (Executive - eMBA): Profesyonel iş deneyimine sahip kişilerin ve yöneticilerin ileri derece eğitim alma ihtiyacına seslenen, bu kişiler bir yandan çalışmaya devam ederken onlara 2 sene veya daha az bir zamanda lisansüstü diploma sunan program türüdür. Diğer MBA türlerine kıyasla bu tip bir MBA programında öğrenim gören kişilerden çok daha uzun zamandır çalışıyor olmaları beklenir (8-10 yıl ya da daha fazla). Öğrenciler çalışanlardan oluştuğu için bu program genelde akşamları, haftasonları veya online olarak verilmektedir. Katılımcılar genelde çalıştıkları şirketlerin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Yönetici (Executive) MBA programları daha çok pratik ve uygulamaya yöneliktir. Program 3 yarıyılda tamamlanır; en çok 6 yarıyıla uzayabilir.

Uzaktan (Distance learning) MBA: Birçok okul tarafından sunulan ve kampüs dışında verilen MBA türleridir. En bilineni ve yaygını internet üzerinden verilen MBA programlarıdır.

Dual MBA: Bir MBA programını herhangi başka bir yüksek lisans programıyla birleştiren seçenektir. İki farklı yüksek lisans programını ayrı ayrı almaya kıyasla daha ekonomik olduğu gibi, bu şekilde öğrenciye zaman tasarrufu da sağlar. Bazı okullar öğrencilere İşletme lisansıyla yüksek lisansını 4-5 yıl süren tek bir program olarak sunar.

MBA Ücretleri

MBA eğitimi dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça popülerdir. Dersler çoğu zaman hem akademik hem de iş dünyasında söz sahibi olan kişilerce verilmektedir. Bu durum, MBA ücretlerini diğer yüksek lisans programlarına göre daha yüksek yapmaktadır. Fakat bu eğitim için çok geniş bir fiyat aralığı vardır. Amerika’daki MBA programlarinin yillik eğitim ücretleri 10,000$’dan 60,000$ ‘a kadar değişebilir.

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP