100 yılı aşkın tarihi dokusu ve görülmeye değer onlarca turistik mekanı ile İngiltere, çoğu öğrencinin hayallerini süsleyen bir ülke. küçük bir ülke olmasına rağmen İngiltere, Francis Bacon ve Stephen Hawking ile fen bilimlerinden, Chaucer ve Shakespeare ile edebiyata, The Beatles ile 20. ve 21. yüzyıl popüler kültürüne kadar birçok alanda dünyanın bugünkü şeklini almasına sayısız katkıda bulunmuştur.

Buna ek olarak, İngiltere hali hazırda dünya üzerindeki en sağlam temelli eğitim sistemlerinden birini sunmaktadır. Eğer düşünmek için bir kaç ekstra bilgiye daha ihtiyaç duyarsanız, İngiltere’de eğitim almak için 5 neden;

 

1) KENDİNİZİ ÇOK ZORLAMADAN GÜVENLİ ALANINIZIN DIŞINA ÇIKIN

İngiltere, yurt dışında okumak isteyen her yaştan öğrenci için genelde ilk seçim olarak görülmekte, çünkü öğrencilerin diğer ülkelere kıyasla en az kültür şokuyla yurt dışında okumalarına fırsat yaratmaktadır. Britanya kültürü çok geniş ve köklü olduğundan öğrenciler bu gelenekçi eğitim sisteminin içine diğer ülkelerde olacaklarından çok daha rahat ve çabuk adapte olabiliyorlar. İngilizce bilen öğrencilerin başka bir dil öğrenmek zorunda kalmayacakları gerçeği de İngiltereyi cazip kılan nedenler arasında. Avrupa kültüründen çok kopmadan yeni bir ülke keşfetmek isteyen öğrenciler için eşsiz bir fırsat.

 

2) AKADEMİK FIRSATLAR EŞSİZ

İngiltere’nin, dünya çapında ün yapmış William Shakespeare, Charles Darwin, Isaac Newton gibi onlarca yazara, filozofa ve kaşife ev sahipliği yapmış olduğunu düşünecek olursak dünyanın en iyi okullarına da sahip olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Londra özellikle her alanda eğitim olanakları barındıran şehirlerinden biri. Lise için gitmek isteyen öğrenciler uluslararası sıralamalarda olan liselerde kendilerine yer bulabilir ve hatta üniversite için bir kaç krediyi cebe bile atabilir. Artı olarak öğrenciler Amerika’da bile bulunmayan derslere kayıt olabilir ve bilgilerini dünya standartlarının üzerine çıkartabilirler.

İngiltere’de dillere destan büyüleyici üniversite hayatının havasını solumak isteyen öğrenciler Cambridge ve Oxford gibi efsanevi üniversitelerde yaz programlarına katılabilir ve eşi benzeri olmayan bir tecrübe elde edebilirler.

 

3) UCUZ VE KAPSAMLI SEYAHAT İMKANI

İngiltere bir çok büyük hava alanı ve tren istasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede öğrenciler planladıkları destinasyonu kolayca ve maliyetsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir.  İskoçya ve İrlanda gibi komşu ülkelere tren yoluyla seyahat edebilirler ya da düşük maliyetli bir uçağa atlayıp haftasonu için Madrid, Berlin ve ya Stockholm’e gidebilirler.

Başka ülkelere seyahat etmenin yanı sıra, İngiltere’deki toplu taşıma pek çok ülkeye göre daha kullanışlı ve kapsamlı. Bu sayede öğrenciler ülke dışına çıkmadan pek çok şehir ve turistik mekan gezebilir. Uçaklara, trenlere ve otobüslere kolay ulaşım aynı zamanda aile ve arkadaşların kolayca ziyarete gidebilmesi anlamına da geliyor.

 

4) ÖĞRENMEK YERİNE TECRÜBE EDİN

Pek çok okulda belli başlı dersler Britanya kültürüne odaklı yapılır. İngilizce dersinde Jane Austen okumaktan, Fen derslerinde Charles Darwin teorileri işlemek gibi her alanda Britanya kültürünü öğreniriz. Peki ya kuru bilgi öğrenmek yerine bütün bu bilgileri gerçekten yaşandıkları yerde tecrübe etmek? Sınıfta Shakespeare oyunları okumak yerine Globe Tiyatrosu’na gidebilir ve oyunlarından birinin sahnelenmesini izleyebilirsiniz. Tarihsel geçmişi hakkında okumak yerine Londra Kulesi’ni ziyaret edebilir, diğer kalelerin ve kulelerin arasında dolaşıp tarihin muhteşemliğini ve belki o dönemlerde yaşanmış korkuyu tecrübe edebilirsiniz.

Çok gezenin daha çok bildiği kanıtlanmış bir teori olduğuna göre, neden arkadaşlarınızın sadece kitaplarda okuduğu yerleri kendi gözünüzle görmeyesiniz ki?

 

5) HER ÖĞRENCİYE UYGUN PROGRAMLAR BULUNABİLİR

İngiltere yurt dışında okumak isteyenler için oldukça popüler bir seçenek olduğundan her öğrenciye ve her beklentiye uygun paketler bulunabilir. Bu seçenekler aşağıdaki gibi listelenebilir:

 – Yaz Programları: 2 haftadan başlayıp 3 aya kadar uzayan yaz programları bulunabilir. Kendi okulunu ya da ülkesini uzun dönemler kapsamında bırakmak istemeyen, üniversiteye gitmeden önce İngiltere havasını tatmak isteyen ya da üniversite için bir kaç kredi biriktirmek isteyen, üniversiteden sonra dilini geliştirmek isteyen vs öğrenciler için mükemmel bir seçenek.

 – Sömestr Programları: Genellikle 3 – 4 ay uzunluğunda olan programlar. Lise düşünen öğrenciler direk bir liseye kayıt olabilir ya da uluslararası nitelikteki okullardan birine başvurabilir. Bu seçenek İngiltere havasını bir kaç haftadan uzun yaşamak isterken 4 – 5 ders de tamamlamayı hedefleyen lise öğrencileri için iyi bir seçenek olabilir.

– Yıllık Programlar: Bu bütün bir akademik yıl için kayıt olmak anlamına gelir. Bu programlar henüz lisedeyken İngiltere’ye gitmeyi hedeflemiş ve kültürel bilincini genişletmek isteyen lise öğrencileri için birebir.

– Üniversite Programları: Türkiye’deki üniversitelerin aksine temelde 3 yıl olan İngiliz üniversiteleri, sene farkını 1 yıllık foundation year sayesinde kapatıyorlar. Bu sayede öğrenciler, normal şartlar altında akademik başarı yoluyla kabul almaları oldukça zor olan üniversitelere giriş hakkı kazanabiliyor ve başka bir ülkede okudukları durumuna nazaran dünya sıralamasında çok daha yüksek sıralarda yer alan üniversitelerden birinden mezun olabiliyorlar.

– Master Programları: Çoğu Avrupa ülkesinin ve Amerika ülkelerinin aksine İngiltere’de master (yüksek lisans ya da lisans üstü) eğitimi 1 yıl (yaklaşık 12 ay) içinde tamamlanabiliyor. Bu sayede üniversiteyi bitirmiş ve iş hayatlarını daha fazla zaman kaybetmeden ilerletmek isteyen öğrenciler için eşsiz bir fırsat yaratmış oluyorlar.

DETAYLAR İÇİN BİZİ ARAYIN!

gooversees.com’dan alıntıdır

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

Rate this post