Kanadada-Dil-Okulu

Başvuru Süreci

Kanada Üniversite Başvuru Süreci

Kanada Üniversitelerine başvuru sürecinde sadece lise diploması ve İngilizce seviyesinin iyi olması yeterlidir. Kanada Üniversitelerine girebilmek için gerekli olan yükümlülükleri yerine getiremeyen öğrenciler için alternatif İngilizceyi geliştirmeye yönelik programlar bulunmaktadır.

Lisans Eğitimi Başvuru Koşulları

Kanada’da lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Eğitim dönemi Eylül ayında başlar ve Mayıs ayında sona erer. Bazı okullarda ise sene içerisinde 3 dönemde eğitim verilmektedir. Her okula ve hatta her eyalete göre başvuru koşulları ve istenen evraklar değişiklik göstermekle birlikte genel olarak istenenler;

Lise Transkript / Not Dökümü

Kanada üniversiteleri liseden iyi derecede bir diploma notu görmek ister. Not dökümünün yanı sıra ders harici başarı ve yetenekler de okul başvurularında önem teşkil eder.

İngilizce Yeterlilik Belgesi

Anadili İngilizce olmayan uluslararası öğrenciler İngilizce yeterlilik derecelerini belgelemek için IELTS veya TOEFL gibi uluslararası sınavlara girmek zorundadırlar. Bazı üniversiteler öğrencileri kendi hazırlık dil sınavına da tabii tutmak isteyebilir. Sınavlardan istenen skorlar programdan programa ve okula göre değişiklik gösterebilir.

Akademik Referans
Tercihen öğrencinin eğitimle alakalı akademik çevresinden öğretmenlerinden alacağı referans yazısıdır. Referans yazısında, referans veren kişi ile öğrencinin bağlantısı, öğrencinin akademik başarı ve yetenekleri ön planda tutularak, başvuru yapılan okul ve bölümün öğrenciye katkılarından bahsedilmelidir.

Niyet Mektubu
Niyet mektubu da okul başvurularında çok etkili ve önemli yazılardan biridir. Mektup içeriği; öğrencinin neden Kanada’da eğitim almak istediği, şimdiye kadar ki eğitim hayatında yaptıkları, başarıları, başvuru yapılan üniversitenin öğrencinin gelecekle ilgili planlarına nasıl bir etki yapacağından bahsedilmelidir.

Lise 11 ve 12.sınıf notlarına çok dikkat etmeli, Kanada Üniversiteleri kabul kriterlerini tamamen notlama sistemi üzerine kurmuşlar, tabii ki stajlar, gönüllü işler, kompozisyonlar, referanslar, üye olunmuş organizasyonlar önemli ama dosyada etkisi %1, %2 gibi, tabii ki koyuyoruz ama ağırlıklı etkileri yok, özellikle not ortalaması ön planda.

Kanada üniversiteleri, öğrencinin okumak istediği bölümle alakalı 11. Ve 12. sınıf ‘ta alınan alan derslerinin not ortalamasını alırlar, örnek: makine mühendisliği okumak isteyen bir öğrencinin 11.sınıfta fizik, kimya, matematik, biyoloji, geometri notları ne idi. Bazı üniversiteler bir 6. derste ekleyebilir, İngilizce, tarih coğrafya grubundan bir derste olabilir.

Kanada’da 98 devlet üniversitesi var, min. beklenen lise diploma notunun 70 olması, öğrenci 95 not ortalamasına sahipse hedefleyeceği okul University of Toronto olacaktır, 90 üzeri McGill, UBC veya Waterloo olacaktır. Not ortalamasına göre biz öğrencinin üniversite seçiminde destek oluyoruz. Elimizde ACT /SAT sınav sonuçları varsa, AP sınavlarına girmişse tabii ki dosyada ek faktör olarak bunları kullanıyoruz. Bu üniversiteler kapasitelerinin çok üstünde başvuru alan okullar, dolayısı ile elimizde ki her ek aktivite bizi binlerce öğrencinin önüne geçirecektir. Olabildiğince kapsamlı bir dosya hazırlamaya çalışıyoruz ama bizim için en önemli si not ortalaması.

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP