Amerikada-Egitim-ve-Yasam-Maliyetleri

Amerika'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

İlk gittiğiniz her ülkede olduğu gibi, Amerika’ya da gittiğiniz ilk bir iki ay düşündüğünüzden fazla para harcayabilirsiniz. Yaşayacağınız şehri ve etrafı çok iyi tanımadığınız için ilk gördüğünüz yerde yemek yiyecek, ilk bulduğunuz yerden alışveriş yapacaksınız, bu da masraflarınızı biraz arttıracaktır. Zamanla etrafa alışacak, şehirdeki tüm alternatifleri öğrenecek ve kendi bütçenize uygun yerlerden alışveriş yapacak yemeklerinizi yiyeceksiniz, böylece yavaş yavaşta aylık bütçenizi kontrol edebileceksiniz.
Amerika’da kampüs içinde yaşan öğrenciler ile kampüs dışında yaşayan öğrencilerin masraf yaptıkları detaylar ve masraf miktarları de değişiklik göstermektedir.

Kampüs içinde veya kampüs dışında yaşayacak öğrenciler için de değişmeyecek masraflar bulunmaktadır.

Okul ücreti: Üniversitelerin yıllık ücretleri gideceğiniz okula, okuyacağınız bölüme göre değişiklik gösterir. Devlet veya özel üniversitelerin yıllık ücretleri uluslararası öğrenciler için birbirinden farklıdır, devlet üniversitelerinde lisans programlarının yıllık ücretleri 9600 USD ile 38.000 USD arasında değişir. Özel üniversitelerin lisans program ücretleri yıllık min. 20.000 USD’den başlar.

Üniversitelerin yıllık ücretleri ve ne şekilde ödenebileceği okuldan okula değişiklik gösterir. Okullar dönemlik olarak ya da peşin olarak okul ödemesini tahsil edebilirler. Bazı okullar toplam okul ücreti için belli bir ödeme planı da çıkartabilir, okula gitmeden önce ödeme konusunda detaylı bilgi almakta fayda vardır.

Üniversite Hizmet ve İmkânlarını Kullanma Ücreti (Fees): Dönem başlarında yenilenen ve okuldan okula değişen ücretlerdir. Genellikle dönemlik 50 USD ile 200 USD arasında ücretlendirilir.

Kitaplar ve Ders Malzemeleri: Ders kitapları genellikle pahalıdır. Kullanılmış kitap bulabilme şansınız olursa biraz daha bu masrafı azaltabilirsiniz.

Yurt Ücreti: Yurt ücretleri genellikle dönemlik olarak ödenir. Kalacağınız oda tipine bağlı olarak ödeyeceğiniz ücrette değişecektir.

Sağlık Sigortası: Sağlık sigortası zorunlu bir harcamadır. Sağlık sigortası genellikle 1 akademik yıl için ödenir. Standart sigortanın dışında eklemek istediğiniz her bir kapsama alanı sigorta bedelinde değişiklik yaratabilir. Standart bir sigorta bedeli ortalama 500 USD ile 1500 USD arasında değişmektedir.

Bu ücretler dışında kalan harcamalar kampüs içinde ve kampüs dışında yaşayacak öğrencilere göre değişiklik göstermektedir, şöyle ki;

Kampüs içinde yaşayacak öğrenciler için;

Kampüs içerisinde yaşayacak olan öğrencilerin en başta ev döşemek, telefon, internet bağlatmak, gaz, elektrik vs gibi işlemler için bir masrafları olmayacak.

Yemek: Yemeklerini sürekli dışarıda yiyen öğrenciler için aylık yemek masrafı 300 USD ile 500 USD arasında değişir. Yurtta konaklama yapan öğrencilerde bir öğün yemek konaklama kapsamındadır.

Eşya: Okul yurt odalarında yatak, giysi dolabı, çalışma masası gibi eşyalar olacak. Öğrenciler sadece yastık, çarşaf gibi kişisel malzemeleri için masraf yaparlar. Alınacak kişisel malzemeye göre masraf 300 USD ile 500 USD arasında değişir.

Kişisel Harcamalar: Öğrencinin kişisel masrafları kişinin yaşam tarzı ve standartları ile çok ilişkilidir. Ortalama, çok hareketli olmayan bir yaşam biçiminde aylık masraf 500 USD ile 600 USD arasında olabilir.

Kampüs dışında yaşayacak öğrenciler için;

Ev Kirası: Evinizin kirası, yaşayacağınız şehrin hangi bölgesinde olduğuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca evi tek başınıza mı yoksa bir ev arkadaşı ile mi paylaşacağınıza göre de masraflarınız değişiklik gösterir.

Ev Eşyası: İstek ve ihtiyaçlarınıza göre alacağınız ev eşyalarını sıfırdan alabileceğiniz gibi, Amerika’da çok yaygın olan başka bir seçenekte 2.el kullanışmış ev eşyaları almaktır. Böylelikle masraflarınız da çok daha ekonomik olur ve bütçenizi zorlamamış olursunuz.

Elektrik ve telefon masrafları: Yaz aylarında klima dolayısı ile kış aylarında da ısınma dolayısı ile elektrik masrafı olacaktır. Elektrik dışında yapılacak bir diğer masrafta telefon konuşmaları için olacaktır. Telefon ile ilgili bir sınırlama belirlemekte fayda vardır, farkında olmadan telefon konuşmaları ciddi masraflara yol açabilir.

Kişisel Harcamalar: Öğrencinin kişisel masrafları kişinin yaşam tarzı ve standartları ile çok ilişkilidir. Ortalama, çok hareketli olmayan bir yaşam biçiminde aylık masraf 500 USD ile 600 USD arasında olabilir.

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP