amerikadaki-universiteler

Amerika Lise

Amerika’da Lise Egitimi

Amerika`da lise eğitimi 9.sınıftan 12.sınıfa kadar devam eder. Her eyalette çok sayıda özel ve devlet lisesi ile yüksek eğitim standartlarına sahip olan Amerikan liseleri, özellikle Amerika’ ya da Kanada’da üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler tarafindan tercih ediliyor. Öğrenciler, Amerika’da lise eğitimleri boyunca IB ya da AP dersleri alarak ve SAT sınavına hazırlanarak cok daha iddialı üniversiteleri hedefleyip burs başvurularında çok daha büyük başarılar elde edebiliyorlar.

ASBA Yurtdışı Eğitim Danışmanlık, öğrencilerimizin ilgi alanlarına, üniversitedeki hedeflerine, okumak istedikleri bölgeye, notlarına ve İngilizce yeterliliklerine göre okul belirlemede yardımcı oluyoruz.

Amerika’da Devlet Lisesi

Amerika’daki devlet liseleri 14-18 yaş öğrenciyi bir semester ya da 1 akademik yıl için kabul edebilirler. Devlet lisesi programlarında konaklamalar okula yakın aileler yanında veriliyor.

Amerika’da devlet lisesi programına katılım için İngilizce yeterliliğinizi SLEP testi ile belgelemeniz gerekir ve bu testten en az 45 puanı almanız gerekir. Bunun yanında lise not ortalamanızın da 100 üzerinden en az 60 olması gerekmektedir.

Devlet lisesi programlarına başvuru tarihi kış dönemi için 30 Nisan, Bahar dönemi için 1 Aralık’tır. Ancak okulların kontenjanlarının bu tarihlerden önce dolma ihtimali bulunduğundan, tercih ettiğiniz okula yerleşebilmek için bu tarihlerden erken başvuru yapmakta fayda vardır.

Amerika’da devlet lisesi ücretleri yıllık 15.000 $.- ile 30.000 $.- arasındadır. Yıllık ücrete; okul, konaklama, yemek ve sigorta maliyetleri dâhildir.

Amerika’da Özel Lise

Özel liseler için yaş aralığı 14-19’dur. Özel liselerde öğrenciler bir semester ya da bir yıl eğitim alabilirler ya da isterlerse tüm lise eğitimlerini Amerika’da tamamlayabilirler. Özel liseslerde eğitim daha çok öğrenci odaklı olup, mezuniyet sonraı en iyi Amerikan üniversiteleirnde okuma olanağı sunmaktadır.

  • Her okul başvurusunda olduğu gibi lise programlarında da erken başvuru tavsiye ediyoruz. Başvurular en son akademik yıl başlangıcından 2 ay önceye kadar devam eder.
  • Amerika’da özel liselerde konaklamalar; aile yanlarında olduğu gibi yurtlarda da yapılabilmektedir.
  • Özel liselerde eğitim almak isteyen öğrencilerin yeterli seviyede İngilizceleri yok ise, lise eğitimi öncesinde hazırlık alma olanakları bulunmaktadır.
  • Amerika’da özel liselerde eğitim ve konaklama giderleri, okullara ve şehirlere göre değişiklik göstermekle birlikte yıllık 20.000 $ ile 60.000 $.- arasındadır.

 

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP