Başarılı bir Üniversite başvuru kompozisyonu yazmak için tavsiyeler…

Application Essay Kabusu

Şu sıralarda 11. Sınıfta iseniz ve Yurtdışında Eğitim düşünüyorsanız, hele hele başvuracağınız okul listesinde, Harvard, Yale, Princeton, Cornell, Columbia, Brown, Darthmouth, University of Pennsylvania gibi IVY League okullar var ise yazacağınız kompozisyonlarla ilgili şimdiden karın ağrısı çekmeye başlamışsınızdır.

Bugün US News da okuduğum bir makale sayesinde aklıma gelen bu yazı ile sizi biraz da olsa rahatlatmak istedim.

Okullar seçici olabilmek adına bu kompozisyonlarda öğrencilerin sınırlarını zorlayacak boyutlara ulaştılar.  US News’un verdiği örneğe göre University of Chicago “How do you feel about Wednesday?’’ diye sormuş gençlere hadi buyur bakalım, düşün dur.  Kızıma sorsalar belki de Çarşambanın uzun okul günü olmasına dair bir kompozisyon karalayabilirdi.  Bir çok kişiye yavan gelse de aslında konu ile ilgili hisleri ve bu yazıyı yazarken kendi ile ilgili verebileceği bilgiler, konu ile alakasız, sadece şık ve etkileyici dursun diye yazılmış bir kompozisyondan daha doğal ve başarılı bulunabilirdi.

Bir diğer örnek ise University of Pennsylvania nın “300 sayfalık otobiyografinizi tamamladınız ve şimdi bize 217. Sayfada neler olduğunu yazın” veya Tufts Üniversitesinin “Yalnız mıyız?” essay konusu.  Konu ne olursa olsun adaylar hem yazmaktan hem de yazdıkları ile değerlendirilecek olmaktan fazlası ile gerginler.

US News Eğitim, tavsiyelerini San Francisco Üniversite Lisesi’nin Üniversite danışmanı ve eski Stanford Üniversitesi kabul direktörü olan Jonathan Reider’den almış.  Ona göre;

  • Gerektiği kadar kısa ve öz yazın.
  • Dürüst olun
  • Birey olarak öne çıkın
  • Net olun
  • Bilgilerin doğruluğunu kontrol edin
  • Canlı ve hissedilir şekilde yazın
  • Sevilesi biri olduğunuz ve uyumlu olabileceğiniz hissini verin
  • Espri yeteneğinizi kullanırken dikkatli olun
  • Fikirlerinizle karşı duruş sergilemekten çekinmeyin
  • Zekanızı hissettirin

Ben de bu başlıklar altında 25 yılı aşkın süredir Türkiye’de yapılan birkaç hatayı paylaşmak istiyorum.

Başkalarının kazandıran kompozisyonlarını okuyup kendinizi daha büyük bir çıkmaza sokmayın.  Bu kompozisyonlar bilin ki o an ve durum için geçerli olabilir ve yine bilin ki diğer okulların kabul yetkilileri de bu kompozisyonlara hakimdirler. Bir sene markette alışveriş deneyimini anlatan bir kompozisyon dünya çapında ün kazansa da bu ün orijinallik, yalınlık ve detaya önem vermek gibi başka özellikleri sergilediğinden dolayı o adayın başvurusu içinde yansıttığı durumdan ötürü özel olmuştur.

Yazarken net, sizi olduğunuz gibi anlatabilen, abartıya kaçmayacak şekilde yazın.  Eğer bir cümle ile anlatın diyor ise bir sayfa dolusu yazmayın.  Kısa ve öz anlatabilme yeteneğinizin olduğunu  gösterin.  Cesur olmaktan ve karşı fikirleri savunmaktan çekinmeyin, ancak sırf farklı olamaya çalıştığınızdan değil hakikaten bu şekilde hissediyorsanız yazın.

Lafı uzatmadan etkileyici net bir giriş sizi daha ilk paragrafta sonuca ulaştırabilir. Bilin ki bu noktaya gelene kadar çok engel aştınız.  Notlarınız,  sınav sonuçlarınız genel başvurudaki görünümünüz kabul için uyumlu bulundu ve şimdi kompozisyon belirleyici olacak.  Ve yine bilin ki binlerce öğrenci bu durumda ve yetkililer binlerce kompozisyonun tümünü baştan sona okumayacaklar sadece ilk paragraf dikkatlerini çeker ise okuyacaklar.

Kompozisyonunuzu mutlaka fikrine güvendiğiniz bu konuda deneyimli kişilere okutun ve fikir alın. Ancak size ait ve orijinal olmasına özen gösterin.

Okullar kompozisyonlarda kendi kampüs ve kültürlerine uyum sağlayabilecek, başvuruda ve CV’de bahsedilen kişiliği yansıtan karakterleri arayarak okurlar.  Hiçbir Üniversite sadece akademik başarıda öne çıkan ama başka hiçbir yönü ile farklılık yaratmayan öğrencilerle dolu olmak istemez.  Bu nedenle başvurduğunuz okula akademik başarı dışında getireceğiniz zenginliği de bu fırsatla anlatmış olun.

Herkese şimdiden başarılar dilerim…..

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen bekleyin...