Hakkımızda   /   Blog   /   Haberler  /  İletişim

Avrupa’nın merkezinde eğitim; 2004 yılında Avrupa birliğine dâhil olan Macaristan, Avrupa Birliğinden aldığı desteklerle eğitim alanında büyük ilerlemelere imza atmıştır. Bir orta Avrupa ülkesi olan Macaristan, uluslararası öğrenciler için Türkiye’ye ve diğer Avrupa ülkelerine yakınlığı ile de tercih sebebidir.

Avrupa’da serbest dolaşım; Avrupa’da bulunduğu lokasyon itibari ile diğer Avrupa ülkelerine de okurken dilediğiniz zaman, Schengen vizeniz ile giriş çıkış yapabilir, pek çok ülkeyi turistik olarak ziyaret edebilirsiniz.
Macaristan Üniversiteleri, Avrupa’nın en köklü ve en güçlü üniversiteleri arasındadır. Pek çok üniversite akademisyeni Nobel Ödüllü bilim adamları arasındadır.

Popüler öğrenci şehirleri; Macaristan’ın başkenti Budapeşte başta olmak üzere, Szeged, Pecs, Debrecen ve Dunaujvaros önemli üniversite kentleridir. Macaristan’da yaşam şartları oldukça ekonomiktir. Pek çok uluslararası öğrencinin okuduğu şehirler olması sebebiyle çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

macaristan

Eğitim dili İngilizce; Macaristan üniversitelerinde pek çok alanda eğitim dili İngilizcedir. Yabancı dili lisans eğitimi için yeterli olmayan öğrenciler için, üniversiteler kendi bünyelerinde İngilizce hazırlık eğitimi vermektedir. Macaristan’da eğitim maliyetleri oldukça ekonomik ve kalitelidir.

Sınavsız üniversite eğitimi; Macaristan’da üniversite eğitimi için Türkiye’de üniversite sınavından LYS barajını geçmeniz yeterlidir. Üniversiteler lise not ortalamanızı da dikkate alarak başvurularınızı alır. Türkiye’deki gibi bir merkezi sistem üzerinden yerleştirme yapılmadığı için, okumak istediğiniz bölümü; yeteneklerinize, istek ve hayallerinizde yapmak istediğiniz mesleğe göre tercih edebilirsiniz.

YÖK Denkliği; Macaristan Üniversitelerinden alacağınız diplomanız YÖK tarafından tanınıyor. Lisans eğitiminizden sonra ister Türkiye’de isterseniz Avrupa’da bir ülkede çalışma hayatınıza başlayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.