Hakkımızda   /   Blog   /   Haberler  /  İletişim

İngiltere’de Eğitim

İngiltere, dünyanın en iyi üniversitelerine sahip, dünya standartlarında araştırma imkânları sunan, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden bir tanesidir. Mükemmel kampüs olanakları ve öğrenci memnuniyet oranlarının çok yüksek olması da İngiltere’yi tercih sıralamasında üst sıralara taşır.

İngiliz üniversitelerinde eğitim sistemi, öğrencinin kişisel becerilerini akademik programla birleştirip, tamamen yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak ve başarılı olmasına odaklanmıştır. İngiltere’de Yüksek eğitim, dünya genelinde pek çok saygın kurum tarafından kabul görmektedir.

İngiltere’de üniversite eğitimi Türkiye ile karşılaştırıldığında 3 yıldır. Bazı bölümler alanına göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle Tıp, Mimarlık ve Avukatlık gibi bölümlerin süreci diğerlerine kıyasla farklıdır. Her yıl milyonlarca başvuru alan İngiliz Üniversiteleri öğrencileri akademik başarıları ve dil yeterliliklerine göre programlarına kabul eder. Akademik başarısı yüksek okullarda okumuş, IB okumuş veya AP almış öğrenciler İngiltere’de eğitim almak için doğrudan 1. Sınıfa başvurabilirler fakat öğrenci 1. Sınıf için yeterli değil ise üniversite eğitiminden önce 1 yıllık Foundation adı verilen hazırlık senesini okumaları gerekmektedir.

İngiltere’deki Üniversiteler; Türkiye’de sınava hazırlanan, karar verememiş veya Eylül başlangıcına yetişmeyen öğrencilere Ocak başlangıcı alternatifini de sunar. Her okulun Ocak başlangıcı olmasa da çoğu program buna elverişlidir. Türkiye’de örgün eğitimi tamamlamış her öğrenci İngiltere’de lisans eğitimi almak için başvurabilir.

Lisans Eğitiminin yanı sıra; yüksek lisans okumak isteyen her öğrenci akademik başarısı doğrultusunda yüksek lisans programlarına başvurabilir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıldır. Bu sebeple birçok öğrenci İngiltere’de yüksek lisans eğitimine sıcak bakmaktadır. Master seviyesinde ders almak isteyen fakat akademik anlamda yeterli olmayan veya yabancı dil konusunda sorun yaşayan öğrenciler Pre-Master programlarına katılabilirler. Pre-Master programlarının süresi yaklaşık 1 yıldır.

 

İngiltere’de Yaşam Masrafları

İngiltere’de yaşayan bir öğrencinin yaşam maliyetleri şehire ve bölgeye göre değişkenlik gösterir bu sebeple spesifik bir fiyat söylemek mümkün değildir. Ancak Londra’da yaşayan bir öğrencinin yıllık masrafları ile Brighton ve ya Bristol’de yaşayan bir öğrencinin masrafları arasında çok büyük fark vardır. Bu sebeple öğrencinin masrafı yıllık 7,000 GBP ile 15,000 GBP arasında  değişkenlik gösterir.

Konaklama ve yeme içme masraflarının dışında ulaşım masrafı da göz ardı edilmemelidir. Ufak şehirlerde veya üniversite kampüslerinde yaşayan öğrenciler derslerine kolaylıkla yürüyerek veya bisiklet ile giderken şehir merkezinde yaşayan öğrencilerin otobüs veya metro gibi masrafları olacaktır. Bu tarz masraflar senelik hesaplandığında ciddi bir fark yaratmaktadır.

İngiltere’de Konaklama

Her öğrenci kendi konaklamasını seçmekte özgürdür. Ancak üniversitelerin uluslararası ofis çalışanları öğrencilerin birinci senelerinde okulun yurdunda kalmalarının daha sağlıklı ve verimli olacağını düşünmektedir. Her üniversitenin mutlaka kendi yurdunda veya çevresinde bulunan öğrenci yurtlarında seçenekleri mevcuttur. Öğrenci yurtlarında tek kişilik veya çift kişilik odalar bulunur. Bazı odaların içerisinde tuvalet ve banyo bulunurken bazı yurtlarda bu tür alanlar paylaşımlıdır ve öğrenci buna göre seçimini yapmalıdır. İngiltere’deki en yaygın konaklama şekli paylaşımlı evdir. Öğrenciler birlikte bir evi paylaşır ve kirayı kişi başı fiyata bölerek yaşamlarını sürdürürler. Paylaşımlı ev çok yaygın olmakla birlikte öğrencilerin bütçe kontrolü, fatura ödeme ve bireysel yaşam gibi becerilerini geliştirmekte çok faydalıdır, okulun da yine öğrencilere aşılamak istediği bilinç bu yöndedir.

İngiltere’de Çalışma İzni

Yeni yasalara göre İngiltere’ye giden ve TIER 4 vizesine sahip olan her öğrenci eğitim alırken haftada 20 saat, eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıllık çalışma hakkına sahiptir.

Her okulun kariyer servisi vardır ve haftalık olarak iş ilanları yayınlarlar. Öğrenciler haftalık, günlük veya aylık yarı zamanlı işleri bu tarz forumlardan takip edip kendilerine çalışma fırsatı yaratabilir, iş dışında sosyal sorumluluk projelerinde yer alabilirler.