Hakkımızda   /   Blog   /   Haberler  /  İletişim

Hollanda Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Süreci

Hollanda üniversitelerinde merkezi bir başvuru sistemi yok. Her bölüm başvuru ve kabul kriterlerini kendisi belirliyor ve başvurular bölümler tarafından değerlendirilip sonuçlandırılıyor. Dolayısıyla, başvurmayı planladığınız her programın talep ettiği bilgi ve belgeleri öğrenmeniz ve başvurunuzu ona göre yapmanız gerekiyor. Bununla beraber, tüm üniversiteler için Hollanda lise diplomasına eşdeğer bir diploma ve İngilizce bilgisi (genelde TOEFL’da minimum 80, IELTS’de minimum 6) zorunlu.

Hollanda üniversitelerinin hemen hepsi için iki aşamalı bir başvuru süreci var. Önce, Hollanda Millî Eğitim Bakanlığı / Eğitim Ofisi’nin Studielink portalına (www.studielink.nl)  kaydolup, başvurmak istediğiniz üniversiteleri ve programları belirtiyorsunuz. Sonra da bu üniversitelerin portallarından ilgili bölüm ve programlar için detaylı başvurunuzu yapıyorsunuz.

Hollanda üniversitelerine başvururken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar:

 • Hollanda üniversitelerinde Studielink üzerinden en fazla dört programa başvurabilirsiniz.
 • “Numerus Fixus” olarak tanımlanan programlar sınırlı sayıda öğrenci almaktadır. Hollanda üniversitelerinde başvurduğunuz dört programın en fazla ikisi “Numerus Fixus” program olabilir. Başvurmayı planladığınız programın “Numerus Fixus” bir program olup olmadığını üniversitenin web sitesinden öğrenebilirsiniz. Örneğin, talebin yüksek olduğu İdari Bilimler (Business Administration, International Business Administration) gibi programlar, genelde “Numerus Fixus” programlardır. Bazı dallarda (tıp, dişçilik gibi) en fazla bir “Numerus Fixus” programa başvurabilirsiniz.
 • “Numerus Fixus” programların son başvuru tarihi 15 Ocak’tır. Diğer programlara başvuru genelde 1 Mayıs’a kadar yapılabilir. Başvurduğunuz bir “Numerus Fixus” programından kabul gelirse, kararınızı en geç iki hafta içinde üniversiteye bildirmek zorundasınız.
 • Hollanda’daki ‘’Research Üniversity’’ dediğimiz Araştırma üniversitelerindeki bazı bölümler, orta öğretim sistemlerindeki farklılıklardan dolayı, Türk lise diplomasını Hollanda lise diplomasına denk kabul etmiyor. Özellikle fen ve mühendislik bölümlerinin T.C. MEB lise diplomalı mezunlardan birinci sınıftan başlayabilmeleri için ek talepleri oluyor – başka bir üniversitede benzer bir dalda bir yıl eğitim görmüş olmaları, Advanced Placement (AP) sınavları, ya da Hollanda’da bir yıllık “foundation (hazırlık)” eğitimi gibi.
 • Sosyal Bilimler, İdari Bilimler ve Hukuk programları genellikle MEB lise diplomasını kabul ediyor ancak mezun olduğunuz okulu ve not ortalamanızı göz önünde bulunduruyor. Özellikle işletme ve ekonomi gibi bölümler, matematik yeterliliğinizi ölçmek için ek bir sınava girmenizi ya da programa başlamadan önce online bir matematik dersi almanızı talep edebilirler.
 • Mühendislik ve fen bölümleri hazırlık okumadan direkt birinci sınıftan başlayabilmeniz için genellikle IB diploması kabul ediyor. Bu bölümler için, aldığınız IB dersleri, notlarınız ve (bazı okullar için) AP sınav sonuçlarınız önemli.
 • Lise diplomanızın yeterliliğini, başvurmayı planladığınız programların web sitelerinden veya okulların başvuru ofislerinden öğrenebilirsiniz.

Hollanda Üniversitelerine Başvuru İçin Gerekenler

Hollanda üniversitelerine başvurular 15 Ekim’de başlar. “Numerus Fixus” programlar için son başvuru tarihi 15 Ocak, diğer programlar için genelde 1 Mayıs’tır.

Hollanda’daki üniversitelere başvururken sunacağınız bilgi ve belgeler, diploma ve sınav gereklilikleri, başvurduğunuz üniversite, bölüm ve programa göre farklılıklar gösterecektir. Başvurmayı planladığınız programın talep ettiği bilgi, belge, diploma şartları ve test skorlarını ilgili programın web sitesinden öğrenebilirsiniz. Genel olarak gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

Hollanda’da Lisans Eğitimi Başvuruları İçin Gerekenler

 1. İngilizce Dil Yeterliliği

TOEFL sınavında minimum 80, IELTS’de minimum 6

 1. Lise Transkriptleri

9-11. sınıf notlarınızı gösteren İngilizce transkriptiniz. Kabul geldikten sonra 12. sınıf notlarınızı ve diplomanızı da sunmanız gerekir.

 1. Motivasyon Mektubu

Tek bir kompozisyon veya üniversite tarafından sorulan sorulara cevaplar şeklinde olabilir.

 1. Ek Sınavlar

Bazı programlar, özellikle matematik seviyenizi tespit etmek için, ek sınav talep edebilir.

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.