HOLLANDA-UNIVERSITY

Hollanda Üniversite

NEDEN HOLLANDA ÜNİVERSİTE?

Hollanda üniversitelerindeki uluslararası öğrenci sayısı son 10 yıl içerisinde tam 2 kat oranda bir artış yaşandı. 2016-2017 yılında 40.000 olan öğrenci sayısını 80.000’e çıkardı.

Hollanda’da her 10 öğrenciden biri uluslararası öğrenci. Şu anda yaklaşık 112,000 öğrenci barındıran Hollanda’da Türk öğrenci sayısı 1305,herve bu ülkede okumak isteyen öğrencilerin sayısı her yıl daha da fazlalaşıyor. Bu tercihin tabii ki birkaç önemli ve çok değerli sebebi var;

2100+ İngilizce program seçeneği

Avrupa kıtasındaki en fazla İngilizce eğitim programı sunabilen ülke olan Hollanda, Avrupa’da kendi anadili dışından eğitim vermeye başlayan ilk ülke. Ülkede İngilizce konuşma oranı %95, bu da tabii ki Hollanda’da üniversite okuyan öğrencilerin yaşam koşullarını çok rahatlatıyor, gündelik hayatlarını kolaylıkla yürütebiliyorlar.

2. Eğitim için ödediğiniz paranın karşılığında çok yüksek standartlarda bir eğitim alın!

13 tane araştırma üniversitesinin tamamı Times Higher Education Dünya sıralamasında ilk 200 içerisinde yer aldı. Bunlardan 8 tanesi de ilk 100 içerisinde. Hollanda bu sıralama ile ABD, Birleşik Krallık ve Almanya’dan sonra ilk 200’de en fazla üniversitesi olan 4. ülke konumuna geldi. Hem fen hem de sosyal bilimler alanında, farklı ülkelerden gelen öğrencilere uluslararası bir rekabet ortamı sunmaktadır.

Ayrıca hem ülkenin hem de okulların farklı alanlarda sunduğu pek çok burs imkânı da Hollanda üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler için oldukça cezbedici.

3. Uluslararası bir topluluğun parçası olun!

160’dan fazla farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Hollanda toplumu farklı kültürlere, iş dünyasına ve dünyaya güçlü bir şekilde bağlıdır. Hollandalılar açık fikirli ve doğrudandır, bu yüzden onlarla tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak kolaydır.4. Sahip olduğunuz becerilerinizi fark edin, geliştirin ve daha başarılı olun!

Hollanda’da eğitim sistemi interaktif ve öğrenci merkezlidir Holanda’da üniversite demek; kendi fikirlerinizi rahatça ifade etmek, açık fikirli olmak, farklı kültürlerle iletişimde kendinizi geliştirmek demek. Eğitim hayatınız boyunca; pratik problemleri analiz etme, çözme ve yaratıcı düşünme gibi değerli yeteneklerinizi geliştireceksiniz.

5. Dünyanın en mutlu ve en güvenli ülkelerinden birinde yaşayın!

Hollanda, 2016 Küresel Barış endeksine göre dünyadaki en güvenli ve en mutlu ülkelerinden biri.  OECD’nin Daha İyi Hayat Endeksi’nde Hollanda, iş-yaşam dengesinde, gelir, refah, iş, kazanç, konut, eğitim ve beceriler, sosyal bağlantılar, çevresel kalite, kişisel güvenlik, sivil katılım ve sağlık durumundaki ortalamaların üstünde yer almaktadır.

6. Avrupa’da pek çok ülke kapı komşunuz olsun!

Hollanda Avrupa’da coğrafi konum olarak pek çok Avrupa şehrine rahatlıkla seyahat edilecek bir konumda. 3 saat gibi kısa bir yolculuk ile Paris’te 5 ya da 6 saatlik br tren yolculuğu ile Berlin, Londra gibi Avrupa’nın en önemli merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Öğrencilerin okurken farklı ülkeleri ziyaret edebilme imkânları, eğitim hayatının ardından kariyer hayatları için de farklı bir pencere açmaktadır.

7. Pek çok uluslararası kariyer fırsatından yararlanın!

Hollanda, dünyanın 17. büyük ekonomisidir. Philips, Heineken, KLM, Shell, ING ve Unilever gibi dünyanın en büyük çok uluslu şirketlerinden bazıları Hollandalı. Hollanda, tarım, su yönetimi, sanat ve tasarım, lojistik ve sürdürülebilir enerji gibi birçok uzmanlık alanında bir dünya lideridir. Gün geçtikçe büyüyen ekonomisi ve Dünya lideri firmaların sunduğu iş imkânları öğrencilerin mezun olduktan sonra iş başvuruları için peç çok fırsat sunmaktadır.

8. Mezuniyetinizden sonra Hollanda’da kariyerinize başlayın!

Hollanda hükümeti bilgiyi ve yeteneklerini korumak ister. Uluslararası mezunlar bu nedenle bir iş bulmak için bir yıllık ikamet izni başvurusunda bulunabilir veya mezuniyetin üç yılı içinde bir işe başlayabilirler.

HOLLANDA ÜNİVERSİTE SİSTEMİ

Hollanda'nın çeşitli yükseköğretim kurumları vardır. İki ana tip; -Araştırma üniversiteleri -Uygulamalı bilimler üniversiteleri HBO Lisans programlarının dört yıl, (240 AKTS) WO Bachelor'un programları üç yıl sürmektedir (180 ECTS).

(Bir HBO Bachelor'un programı için minimum kabul şartı, Hollanda MBO seviye 4 (üst düzey meslek eğitimi) veya Hollanda HAVO (daha yüksek genel ortaöğretim) diplomasıdır. WO Bachelor'un programları için, bu, Hollanda VWO seviyesinde (üniversite öncesi ortaöğretim) veya HBO birinci sınıf diplomasında bir diplomadır.)

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ

Araştırma üniversiteleri, akademik bir ortamda araştırma odaklı programlar sunmaktan sorumludur.

Araştırma üniversiteleri, 6,000 ila 30.000 öğrenciye kadar olan kayıtlar ile boyut olarak değişmektedir. Toplamda 240.000 öğrenci kayıt ediyorlar. Bazı araştırma üniversitelerinde ayrıca bir Üniversite Koleji vardır.

UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTELERİ

Uygulamalı bilimler üniversiteleri, sanat ve bilimlerin pratik uygulamalarına odaklanan programlar sunmaktadır. Bunlar, araştırma üniversiteleri tarafından sunulan programlardan daha pratik bir yönelme eğilimi gösterir ve öğrencileri belirli mesleklere hazırlar.

Staj yoluyla pratik iş deneyimi elde etmek, bu kurumlarda sunulan profesyonel eğitim programlarının önemli bir parçasıdır. Uygulamalı bilimler en büyük üniversiteleri 20.000 ila 40.000 öğrenciye kaydolur. Toplamda 446.000 öğrenci, profesyonel programlara kayıtlıdır.

YILLIK EĞİTİM MALİYETLERİ

AB öğrencilerine yönelik yıllık öğrenim ücretleri yaklaşık 1.950 €'dan başlamaktadır. AB üyesi olmayan öğrenciler için lisans programlarının ortalama öğrenim ücreti € 6.000 ile 16.000 € arasındadır.

YAŞAM MALİYETLERİ

Hollanda'da yaşayan ve okuyan öğrencilerin ayda 800 € ile 1,100 € arasında harcama yaptığını söyleyebiliriz. Öğrenciler birçok bar, restoran, müze ve sinemada indirim alabilirler.

ÜNİVERSİTE BAŞVURU KOŞULLARI

Kabul şartları kurumlar tarafından belirlenir. Programların kabul şartları her üniversiteye göre değişiklik gösterebilir.

Hollanda Üniversitelerine başvurular 15 Ekim tarihinde başlar ve bölümlere göre son başvuru zamanları değişir.

Araştırma Üniversiteleri için deadline: 1 Nisan
Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri için deadline: 1 Mayıs

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP