HOLLANDA-UNIVERSITY

Hollanda Üniversite

Hollanda Eğitim Vizesi

Eğitiminizi Hollanda’da bir üniversitede sürdürecekseniz, ülkeye giriş yapmak için vize ve eğitiminizi Hollanda’da sürdürmek için ikamet iznine ihtiyacınız var. Vize ve ikamet izin başvuruları Hollanda Göçmen İdaresi’ne üniversite tarafından yapılıyor. Hollanda Göçmen İdaresi vizenizi Türkiye’de yaşadığınız yerdeki (veya en yakındaki) Hollanda konsolosluğuna gönderiyor. Konsolosluktan vize alabilmeniz için pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekiyor.

İkamet kartınızı, Hollanda’ya giriş yaptıktan sonra Hollanda Göçmen Dairesi’nden alabilirsiniz. Ayrıca, Hollanda’da yaşayacağınız şehirdeki belediyeye de kaydınızı yaptırmalısınız.

Hollanda’da Üniversite Ücret ve Harçları

Yabancı öğrenciler için Hollanda’daki üniversitelerin ücret ve harçları, lisans eğitimi için yıllık 6.000 ila 15.000 euro, master programları için 8.000 ila 20.000 euro arasında değişiyor.

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomi Alanı ülkeleri ve Surinam vatandaşları için üniversite ücret ve harçları 2.000 euro civarındadır.

Hollanda’da Burs ve Maddi Destek İmkanları

Hollanda’daki üniversitelerde yabancı öğrenciler için çeşitli burs imkanları var. Burs tipleri ve miktarları, akademik başarınız, Hollanda’da gideceğiniz üniversite ve devam edeceğiniz eğitim programı gibi faktörlere göre farklılıklar gösteriyor. Başvuracağınız üniversite ve programa karar verdikten sonra burs imkanları detaylı olarak araştırılabilir. Başvuru yaptığınız üniversiteler sizi burslar konusunda bilgilendirecektir. Hollanda Eğitim Ofisi’nin www.grantfinder.nl sitesinden de burslar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hollanda’da Yaşam Masrafları

Hollanda üniversitelerindeki öğrencilerin yaşam masrafları aylık 800 ila 1000 euro civarında. Kiralar, yaşadığınız şehir ve üniversitelerin yurt imkanlarına bağlı olarak 300 ila 600 euro arasında değişiyor. Gıda ve ulaşım masrafları Avrupa standartlarına göre makul seviyelerde. Ayrıca, restoran, sinema, müze ve seyahat gibi faaliyetler için öğrenci indirimleri de var.

 

 

Hollanda’da Çalışma İzni

Hollanda’da Üniversite Eğitimi Alırken Çalışma İzni

Hollanda’da üniversite eğitimi alırken, çalışma izni almak kaydıyla çalışabilirsiniz. Hollanda’da çalışma izni için başvuruyu işvereninizin yapması gerekmektedir. Eylül-Mayıs okul döneminde haftada 16 saat, Haziran-Ağustos dönemindeyse tam zamanlı çalışabilirsiniz. Okul döneminde yarı zamanlı çalışma durumunuzda tam-zamanlı öğrenci statünüzü korumanız gerekmektedir.

Staj için çalışma izni almanıza gerek yoktur.

Tam-zamanlı öğrenci statünüzü devam ettirdiğiniz sürece, çalışma izni almadan kendi işinizi kurup çalışabilirsiniz. Bu durumda, şirketinizi Hollanda Ticaret Odası’na kaydettirmeniz gerekiyor. Şirketinizin ödemesi gereken vergilerden de siz sorumlusunuz.

Hollanda’da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni

Hollanda hükümeti yabancı talebelere mezuniyetten sonra iş bulabilmeleri için bir yıllık özel bir oturma izni veriyor. Bu süre içinde, Hollanda’da iş arayabilir, çalışabilir ya da kendi işinizi kurabilirsiniz.

Hollanda’da Konaklama

Hollanda’daki üniversitelerin kampus içi konaklama olanakları gideceğiniz üniversiteye göre değişiyor. Üniversitelerin yurt imkanları sınırlı; öğrenciler genellikle kampus dışında ama kampusa yakın ev ve apartmanlarda yaşıyor. Bazı üniversiteler kampus yakınındaki site ve apartman yönetimleriyle anlaşarak öğrencileri için uygun fiyatlı konaklama imkanları sağlıyor.

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

 

 

 

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

 

 

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP