Almanyada-egitim

Almanya'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Almanya'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Türkiye’de devlet üniversitesinde okumanın da önemli bir maliyeti vardır. Özellikle başka bir şehirde devlet üniversitesi okumanın maliyetiyle Almanya’da eğitim maliyeti çok yakındır.

KKTC üniversitelerinde eğitim almanın maliyeti Almanya’da alınacak eğitimin maliyetten çok daha fazladır.Vakıf üniversitelerinde ki maliyet ise yaklaşık 2 katından fazladır.

Devlet Universiteleri  imkanlarından faydalanıyor olmanın avantajı okul harcı en pahalı eyalette bile dönemlik 500€ yu geçmeyecektir. Aylık yasam maliyetleri ise harçlık, sosyalleşme ve tüm yasam giderleri dahil büyük şehirlerde aylık 1000-1100€ ,küçük şehirlerde 700-800€ civarındadır.

Almanya’da devlet okullarında ücretsiz üniversite eğitimi için öğrencinin 12 yıllık lise eğitimini bitirmiş olması gerekiyor, ardından Türkiye’deki üniversite sınavına girmek ve 4 yıllık örgün eğitim veren bir bölüme yerleşmek gerekiyor. Almanya’da hangi bölümü okumak istiyorsanız Türkiye’deki sınavda da o bölüme yerleşmeniz gerekiyor, bazı okullarda aynı fakülte içerisinde farklı bir bölüme de geçiş yapabilirsiniz. Örneğin; mühendislik fakültesi içerisinde bölüm değiştirebilme şansınız olabilir.

Almanya’da eğitim dili Almanca, bazı bölümlerde İngilizce eğitim alma şansınız da var ancak kısıtlı sayıda bölüm İngilizce olarak eğitim veriyor ve bölümlerde ki kontenjanlarda oldukça az. Almanca dilinde eğitim seçeneğinde bölüm yelpazesi çok fazla. Almanca akademik eğitime geçiş için yeterli olmayan öğrenciler için Almanca hazırlık almaları mümkün. Belli bir düzeyde Almancası olan öğrenciler üniversitelerin hazırlık okullarındaki dil hazırlık programına katılabilirler. A1 veya A2 düzeyde veya hiç Almancası olmayan öğrencileri, özel dil okullarında 6 ay, 9 ay veya 1 yıl yoğun Almanca kursuna katılabilirler.

Almanya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz, okullar sadece yıllık bir eğitim harcı alırlar 0 ile 500 Euro arasında değişir bu ücret.
Türkiye’deki lise süresince aldığımız notlar, liseyi kaç ortalama ile bitirdiğimiz de üniversite kabullerinde önemli.

Kısaca özetlemek gerekirse: Almanya’da üniversite eğitimi için;

  • 12 yıllık lise eğitimini bitirmiş olmak,
  • 4 yıllık örgün eğitim olan bir bölüme yerleşmiş olmak yeterlidir.

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP