kanada-lise

Kanada Liselerimiz

KANADA DEVLET LİSESİ

Kanada’da devlet liselerinde konaklama özenle seçilen aile yanlarında yapılmaktadır.

Hastings & Prince Edwards Bölgesi

Hastings & Prince Edwards, Kanada’nın eğitim merkezi denebilecek en güçlü bölgelerinden biridir. 16.200 öğrenciye eğitim imkanı sağlar. Bölge dahilinde 42 orta okul ve 8 devlet lisesi bulunmaktadır. 7-12. sınıflar arası öğrenciler uluslararası öğrenci programlarına katılabilirler. Uluslararası öğrenci programlarıyla, gönüllü programları, resmi destek eğitmenleri ve her ay düzenlenen etkinlikleri ile öğrenci memnuniyeti, adaptasyonu ve motivasyonu açısından dünyanın en etkili devlet eğitim sistemi denebilir. 

Yapılan aktiviteler ise aşağıdaki gibi özetlenebilir;

Programlar, eylül ayında "Welcome Orientation and Reception" ile başlar. Bu sayede öğrenciler ilk olarak okuldaki öğretmenleri, diğer öğrenciler ve okul personeli ile tanışır.

Ekim ayında Montreal ve Ottawa gezileri düzenlenir. Kasım ayı alışveriş ve Toronto gezisi ile devam eder. Aralık ayında geleneksel yılbaşı partileri düzenlenir. Ocak ayı içerisinde genellikle bir bowling organizasyonu yapılır. Bütün Şubat ayı boyunca, Ottawa Winterlude Festival’i olur ve öğrenciler diledikleri gibi festivale katılabilirler.

Mart ve Nisan aylarında kaldıkları aileler ile birlikte "Homestay Appreciation Event"ler düzenlenir ve Niagara Şelalesi gezisi yer alır. Mayıs ayında yapılacak Toronto'nun kuzeyinde bulunan Canada Wonderland Amusement Park eğlence parkı gezisini, Haziran ayındaki yıl sonu Barbekü Partisi takip eder.

Yukarıda sıralanan aktivitelerin hepsi öğrencilerin hem birbirlerini hem de yaşadıkları çevreyi daha iyi tanımaları için düzenlenmiştir. Öğrenciler bir yandan çevre ile daha yakın ve sıcak bir ilişki kurabilirken bir yandan da lise çağında kariyer hedeflerini netleştirmeye çalışan genç bir yetişkinin vizyon ve genel kültürünü, bakış açısını geliştirmeye yönelik sosyal organizasyonlardan faydalanırlar. Yalnızca bu program bile eğitim sisteminin genel amacını net bir şekilde ortaya koyar. Dolayısıyla Kanada’da, özellikle de Ontario’da devam edilecek bir lise eğitimi öğrencinin hem eğitim hayatında hem de profesyonel hayatta bir adım önde olmasını sağlar.

Hastings & Prince Edwars bölgesinde bulunan liseler genellikle Kanada’nın Ontario bölgesinde bulunan ve kendine ait özel yönetimi bulunan “Belleville” şehrindedir. Şehir Ontario Social Development Council tarafından Ontario şehirleri arasında gerçekleştirdikleri ve üzerinde çalıştıkları eğitim projeleri ile 1. seçilmiştir.

Bunun yanı sıra Belleville, müzeleri, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile ayrıcalıklı bir şehirdir. Eğitim merkezi olarak tanımlanabilecek şehir, University of Toronto, Queens University ve University of Western Ontario gibi dünyaya ün salmış üniversitelerle çevirilidir. Bu nedenle üniversite eğitime Kanada’da devam etmek isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat.

Belleville’den araba ya da toplu taşıma ile Toronto, Montreal ve Ottowa'ya maksimum 1.5 – 2 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilir. Bu aynı zamanda şehrin havaalanlarından da oldukça kolay ulaşılabilinir bir bölgede olduğu anlamına gelir, bu da öğrenciler ve velileri için büyük kolaylık demektir.

Kış ayları pek çok Kanada bölgesine göre daha hafif geçer. Kış aylarında en soğuk -8 olan hava yaz aylarında ortalama 25 derecedir.

Toronto gibi büyük şehirlere göre daha tercih edilebilir olmasının en büyük nedeni ise uzun dönemli eğitimlerde Toronto gibi büyük şehirlerdeki uluslararası öğrenci yoğunluğunun –özellikle Asya’lı öğrenciler – çok fazla olmasıdır. Eğitim kaliteleri her ne kadar aynı olsa da uluslararası öğrenci çoğunluğu zaman zaman öğrencilerin ortama ayak uydurmasını ve İngilizce öğrenimlerinin kalitesini düşürebilmektedir.

Toronto ise güvenlik açısından sıralamalarda hala yükseklerde olmasına rağmen büyük şehirlerin getirdiği bazı tehlikelere açıktır. Bu nedenle çocuklarını lise eğitimi almaya gönderecek olan çoğu aile öğrencinin hem sıkılmayacağı, hem büyük şehirlere sıklıkla gidip gelebileceği hem de daha güvenli bir çevrede yaşayabileceği Belleville gibi şehirleri tercih ediyorlar.

Hastings & Prince Edward Districts'te toplam 8 devlet lisesi bulunmaktadır. Bunların dört tanesinde eğitim İngilizce ve Fransızca eşit ağırlıklı olarak verilmekte, diğer dördünde ise Fransızca ağırlıklı olarak verilmektedir. Öğrenciler istedikleri takdirde ikinci yabancı dil olarak Fransızca seçebilmektedirler. 

Devlet Liselerimiz:

Bayside Secondary School;

Okul, Bayside’da kocaman bir araziye kurulmuş bir kampüse sahiptir. Konaklamalar ise çevredeki ailelerde yapılır. Kampüs dahilinde öğrenme alanlarının yanı sıra bilgisayar laboratuvarları, fen araştırma merkezleri, kütüphane ve açık kapalı spor salonları bulunmaktadır. Okul ağırlıkla matematik – fen – ekoloji alanlarında iddialıdır. Sosyal aktivite olarak ise rugby, soccer, yüzme, tenis gibi seçenekler mevcuttur.

Centennial Secondary School; 

Hastings & Prince Edward bölgesinde bulunan en modern okullardan biridir. Uluslararası öğrenci programı oldukça kuvvetli olan okul hemen hemen her akademik alanda (matematik, fen, sosyal bilimler, sanat...) iddiasını korumaktadır.

Okul spor dallarında sağladığı imkanların yanı sıra donanımlı müzik salonları ile de dikkat çekmektedir.

Moira Secondary School; 

International Baccaluerate (IB) programı içeren bir devlet lisesidir. Bu sayede okul, pek çok alanda ders seçeneği sunar. Bunlardan bazıları; Moda Tasarım, Dijital Fotoğrafçılık, Hokey, Müzikal Tiyatro gibi sıralanabilir.

Okul aynı zamanda öğrenci kulüplerine de çok önem vermektedir. Çok sayıdaki öğrenci kulüplerinden bazıları Arts Attack, Concert Band, Yearbook Club, Trojan Television, Improy Club, Global Awareness, Earth Care, Computer Programming olarak listelenebilir.

Hokeyden curlinge, basketbol, voleybol, ragbi, tenis gibi çok sayıda spor imkanı da sunmaktadır.

Quinte Secondary School; 

Okul neredeyse sınırsız ve her alanda ders seçeneği sunuyor. Vokal müzik, gitar, müzikal tiyatro, İspanyolca, fitness yönetimi, uluslararası işletme, bilgisayar bilimleri, kalkulus,  ileri seviye matematik, çevresel coğrafya bu derslerden sadece bir kaçı.

Okul yemyeşil bir alana yayılmış durumdadır. Bütün sınıflarda akıllı tahta sistemi kullanılmaktadır.

Hokey, voleybol, soccer, yüzme gibi spor imkanları mevcuttur.

Nova Scotia Bölgesi

Nova Scotia ise Kanada’nın en eski ve tarih dolu bölgelerinden biridir. Aynı zamanda tüm dünyaya nam salmış, dünyanın en barışçıl ve huzurlu bölgesidir. Nova Scotia, tarihi ve kültürel zenginliği ve eşsiz doğal güzellikleri ile kendini dünyanın en güzel bölgelerinden biri yapar.

Kanada’nın Atlantik Okyanusu sahili boyunca uzanan Nova Scotia’da deniz, sosyal hayatın bir parçasıdır. Yüzme, sörf, kürek sporları, dağcılık ve golf bölgede genel olarak en çok popüler olan sporlar arasındadır.

Nova Scotia’nın yaklaşık nüfusu 940.000’dir ve başkenti Halifax’dır. Şehir aynı zamanda Nova Scotia’nın en sosyal ve popüler bölgesidir. Sağlık sistemi ise dünyanın en önde gelenlerindendir.

Nova Scotia International Student Programı; Nova Scotia genelinde İngilizce eğitim veren 7 ayrı bölgede geçerlidir. Öğrenciler, sanat, fen bilimleri, bilgisayar teknolojileri ve dil eğitimi dahil olmak üzere pek çok ders alır. Bunların yanı sıra seçmeli ders olarak spor ve sanat dersleri de alabilir.

Eyalet dahilinde 90 tane okul vardır ve hepsi standart eğitim müfredatında eğitim verir.

Nova Scotia lise programı başvuruları diğer eyaletlerden farklı olarak yapılır. Öğrenci Nova Scotia International School Board’a başvurur ve böylece kurul, öğrencinin kriterleri, beklentileri ve istekleri doğrultusunda, öğrenci için uygun olan 3 seçenek sunar. Öğrenci bunların içinden sıralamasını yapar. Ancak 1. seçenek her zaman garanti değildir.

Nova Scotia School Board öğrencinin okul kaydını, yerleşimini ve konaklamasını yaptıktan sonra kabul belgelerini gönderir. Dolayısıyla karar mekanizması Nova Scotia School Board International Student Program’dır ve karar öğrenciye ya da danışmana bırakılmaz.

Özel Liselerimiz:

BODWELL HIGH SCHOOL

Kanada'nın ve Dünya'nın defalarca en yaşanılır şehri seçilen Vancouver'ın kuzeyinde bulunan Bodwell High School, 1991 Yılında kurulmuştur ve pek çok uluslararası öğrencinin tercih ettiği hem aile yanı, hem de yurt konaklaması alternatifi sunuyor. Bir akademik yıl 2 dönemden oluşuyor, 1 dönem 8 ay sürüyor. İngilizcesi akademik dersler için yetersiz olan öğrenciler için İngilizce hazırlık programları veriliyor, her 4 haftada bir öğrencinin gelişimine göre akademik programa geçişine bakılıyor.

Bodwell her anlamda bire bir öğrenci odaklı bir eğitim veriyor, sportif ve sosyal anlamda muhteşem imkânlara sahip ve öğrencileri de bu anlamda yüreklendiriyor. Bodwell mezunları, Kanada ve Dünya genelinde çok iyi üniversitelere yerleşiyorlar, okulda tüm eğitim boyunca akademik olarakta öğrencilerin gelişimleri takip ediliyor ve yönlendirme yapılıyor.  

Bodwell hem yurt hem de aile yanı konaklama sağlıyor.

Yurt konaklaması; kızlar ve erkekler için ayrı şekilde, toplam 150 öğrenci kapasitelidir. Her bir yurt mutfak, tv odası, oyun odaları ve resepsiyona sahip, odalarda yatak, dolap, çalışma masası dışında telefon ve internet hizmeti vardır. Haftalık temizlik yurtlarda yapılmaktadır, ayrıca her yurtta çamaşırhane mevcuttur.

Aile yanı konaklama; Bodwell aile yanı konaklamalarını özenle seçer, yıllardır çalıştığı, profesyonel, uluslararası öğrenci alan tecrübeli ailelerle çalışır ve aileler sürekli konaklama servisi tarafından denetlenir. Kanada özellikle insan hakları konusunda son derece iyi standartlarda bir ülkedir ve bu anlamda da konaklama hizmeti son derece önemlidir ve titizlikle yapılır. Aile yanından kalan öğrenci 16 yas altında ise, aile her ay Türkiye'deki aileye öğrencinin konaklaması ile ilgili rapor gönderir. Aile yanı konaklama, o kültürü yakından tanıma, sıcak ilişkiler kurma ve ikinci bir aile ortamına sahip olunmasını sağlar ve İngilizce gelişiminde de önemli rol oynar. Aile yanı konaklamalarda tüm yemekler aile tarafından verilmektedir.

Akademik Başarı: Bodwell High School mezunlarının kabul aldıkları üniversitelerden bazıları şöyledir: çoğu Kanada ve Dünya genelinde ilk 100 içerisinde olan okullardır.

Kanada:

-University of British Columbia-University of victoria-Simon Fraser University-University of Calgary-University of Alberta-McGill Univesity-Queens University-University of Windsor-University of Toronto-Craleton University-University of Western Ontario-York University

Amerika:

-University of Western Washington-University of Southern California-Iowa State University-Oklahoma State University-Nebraska State University-Boston University-Pennsylvania State University-Cornell University-Indiana University

Yıllık okul maliyetleri:

Dönemlik okul ücreti: 7600 Kanada Doları / Yıllık okul ücreti: 15.200 Kanada Doları

Okul Maliyeti:

-Yıllık yurt konaklaması ve eğitim masrafları her şey dâhil toplam maliyet: 32.875 Kanada Doları

-Yıllık aile yanı konaklama ve eğitim masrafları her şey dâhil toplam maliyet: 28,8765 Kanada Doları

COLUMBIA INTERNATIONAL COLLEGE
70 farklı ülkeden 1700’den fazla öğrencinin eğitim aldığı Columbia International College, özellikle uluslararası öğrenciler için tasarlanmış teknik ekip ve ekipmanı ile 35 yıllık bir tecrübeye sahiptir.
1979 yılında kurulmuş olan Columbia International College, Kanada’nın Ontario bölgesinde Hamilton şehrinde yer almaktadır. Pek çok açıdan tercih edilen okulumuz özellikle öğrenciye gösterdiği bire bir ilgi ile özellikle uluslararası öğrenciler için tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Öğrenciler ve aileler için yabancı bir ülkede ve okulda eğitim alırken en çok endişe duyulan konularda Columbia International College tam güven politikası ile hizmet vermektedir:

Güvenlik: Columbia International School, yurtta konaklama sağlamaktadır. 5 farklı yurdunda da 7/24 güvenlik mevcuttur. Okuldan yurda- yurttan okula servis hizmeti vardır.

Sağlık: Okul kampüsünde ve yurtlarda mutlaka hemşire bulunmaktadır. Hasta olan öğrenciler mutlaka her gün ziyaret edilmektedir. Okulda çalışan hemşireler uluslararası öğrencilerle iletişim kurma noktasında da tecrübelidir.   

Konaklama: 5 farklı yurda sahip okulumuzun tüm yurtları kendilerine aittir ve sadece Columbia International College öğrencileri kalmaktadır. Erkek ve kız öğrenciler için yurtlar ayrı ayrıdır. Yurtlar 7/24 açık ve /24 güvenlik kontrolü altındadır. Tüm yurtlarda öğrencilerin her türlü ihtiyacına cevap vermektedir. Tatil günlerinde de açık olan yurtlarda da öğrenciler başka bir yerde konaklama ihtiyacı duymazlar.

Yemek Servisi:  Yıl boyunca günde 4 öğün yemek servis edilmektedir. Profesyonel şefler kontrolünde öğrencilerin yemek alışkanlıklarına varsa diyet programlarına özel yemekler hazırlanmaktadır. Hem okulda hem de yurtta yüksek kalitede, özenli, temiz, güvenli ve uluslararası yemek kültürüne açık servis anlayışı hâkimdir.

Eğitimde Yüksek Kalite: Columbia International College’da akademik kadronun %40’ı doktora veya master dercesine sahip eğitmenlerden oluşmaktadır. 15-20 kişilik küçük sınıflarda, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına yönelik yüksek standartlarda eğitim programları hazırlanmaktadır.

Esnek Akademik Takvim: Yıl içerisinde 3 farklı akademik dönem seçeneği ve öğrencilerin kendi ihtiyaç, ilgi alanı ve kişisel eğilimlerine ve başarılarına göre ders seçebilme imkânı.

İngilizce Hazırlık:  Anadili İngilizce olmayan ve İngilizcesi yeterli seviyede olmayan uluslararası öğrenciler için sunulan İngilizce hazırlık sınıfları öğrencilerin çok daha özgüvenli bir şekilde akademik eğitimlerine başlamalarını sağlayabilmektedir.

Okul Maliyeti:

Yıllık eğitim, konaklama, yemek, genel masraflar dâhil her şey toplam maliyeti: 30.000 Kanada Doları ile 37.000 Kanada doları arasındadır. 

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP