almanyada-universite

Başvuru Süreci

ALMANYA ÜNİVERSİTE BAŞVURU SÜRECİ

Almanya’da Lisans Eğitimi için Başvuru Şartları

Almanya’da lisans eğitimi için başvuracak olan öğrencilerin LYS sınavına girmeleri ve sınav sonucunda herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi olabilir.

KKTC üniversiteleri de bu kapsamda kabul görmektedir. Sınav sonucu 2 yıl süreyle geçerlidir ve bu süre zarfında başvuru yapılabilmektedir. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme, yada ilgili başka herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapabilirsiniz.
Almanya’da lisans eğitimine doğrudan başlayabilmeniz için 12 yıllık lise eğitimi almış olmanız gerekiyor. Lise eğitimini eski sisteme göre 11 yılda tamamlayan adayların öncelikle Hazırlık Eğitimi (Studienkolleg) almaları gerekebilir.. Studienkolleg eğitimi hakkında detayı bilgi için burayı tıklayınız.

Almanya diplomalarının YÖK denkliği vardır. Ayrıca Almanya’da alacak olduğunuz eğitim ardından Almanya’da 1 yıl süreyle çalışma ve ikamet hakkı da elde edeceksiniz.Aynı zamanda okurken de devlet 90 tam gün veya 180 yarımgün çalışma izni vermektedir.

Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilmeniz için öncelikle Almanca yeterlilik seviyesine gelmeniz gerekiyor. Bunun için de en geçerli yöntem TestDAF sınavıdır. TestDAF sınavında alacak olduğunuz derece ve yeterlilik belgesi tüm Almanya’daki üniversiteler için geçerlidir. Her üniversitenin hatta bölümün farklı TestDAF yeterlilikleri olacaktır.

TestDAF sınavı 4 dil becerisi ( Okuma, Yazma, Konuşma, Dinleme) üzerinden ayrı ayrı yapılır ve 5 puan üzerinden puanlandırılır. Almanya’daki birçok üniversiteye kabul için 5 üzerinden 3 almak yeterli olmakta birlikte, bazı yüksek prestijli üniversiteler için gerekecek puan 4 hatta 5 olabilmektedir.

Almanya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Almanya üniversitelerine lisans eğitimi için başvurunuzu yıl boyunca yapabilirsiniz. Öncelikle Almanca hazırlık eğitimi alacağınız ve hemen üniversiteye başlamayacağınız için üniversitelerin akademik başlangıç tarihleri sizin için önemli olmayacaktır. Bir Alman üniversitesinden vizeniz için gerekli şartlı kabul belgesini alabilmeniz için ÖSYM yerleştirme belgenizin olması gerekmektedir. ÖSYM yerleştirme belgeniz 2 yıl geçerlidir.

Başvuru aşamasında sizden şu belgeleri getirmeniz istenecektir.

Lise diplomanız (Noter onaylı Almanca tercüme)
Lise not dökümünüz (Noter onaylı Almanca tercüme)
ÖSYM yerleştirme belgesi (Noter onaylı Almanca tercüme)
Eger Okuıyorsa;
Ögrenci Belgesi
Dönem Sonu Mezun Olabilir Belgesi
Varsa Staj Belgeleri,
Varsa Yabancı Dil Sertifikaları
Gerekçe Mektubu
CV
Resim
Başvuru ve işlem süreci

Başvuru belgelerini tam ve eksiksiz iade etmeniz durumunda, üniversite şartlı kabul belgenizin gelmesi 3-6 hafta sürecektir. Kabul belgenizle birlikte size dil okulu kayıt belgeniz ve yurt kayıt belgeniz de gelecektir.

Belgelerinizin tamamlanmasının ardından vize süreciniz başlayacaktır. Almanya öğrenci vize başvurunuzun sonuçlanması ise 4-6 hafta civarında sürecektir.

Hazırlık veya bölüme kayıt yaptırmak için son başvuru tarihleri
Kış Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 15 Temmuz
Yaz Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 15 Ocak

Program detayları ve fiyat bilgileri için bizi 0216 363 1160 no’lu telden arayın ya da hemen bilgi istek formumuzu doldurun,  yardımcı olalım.  

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen yazın.

BİLGİ İSTEK FORMU

TOP