Türk öğrenciler için Almanya dışında Avrupa’da üniversite seçenekleri neler?

Almanya dışında Avrupa’da ekonomik maliyetlerde olan üniversite okunabilecek ülkeler: Macaristan, Polonya.

Almanya gibi bu ülkelerde de lisans eğitim süresi 3 yıl ve pek çok bölüm İngilizce. Aslında Almanya ile maliyet anlamında karşılaştırdığınızda eğitim için bir ücret ödeniyor ancak yaşam maliyetleri Almanya’ya nazaran çok daha ekonomik olduğu için toplamda Almanya ile aynı maliyetlerde okumuş oluyorsunuz.

Macaristan ve Polonya’daki devlet okulları çok köklü Avrupa üniversiteleri, pek çok Nobel ödüllü akademisyenin ders verdiği okullar.

Avrupa’da üniversite eğitiminizin ardında 1 yıl Avrupa’da yasal olarak çalışma imkanınız var.

Macaristan’da bizim en çok tercih edilen okulumuz Mühendislik eğitimi için “Budapeşte Teknik Üniversitesi”. Avrupa’da mühendislik diplomasını veren ilk okul, alanında çok başarılı ve Dünya çapında da çok iyi bir prestije sahip.

Macaristan ayrıca Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık eğitimi için en çok tercih edilen ülke. Bu bölümler ve diğer tüm bölümler için öğrenciler hazırlık alarak geçiş bölüme geçiş yapabilirler.

Bölüm hazırlık dışında ayrıca İngilizcesi akademik eğitim için yeterli olmayan öğrenciler de, İngilizce hazırlık eğitimin ardından başarılı oldukları takdirde bölümlerine direk geçiş yapabilirler.

Polonya da, Macaristan gibi İngilizce lisans eğitimi için pek çok seçeneğin olduğu bir alternatif, teknoloji alanında ve sosyal bilimler alanında pek çok köklü devlet üniversitesi seçenekleri bulunmakta.

Macaristan ve Polonya’da üniversite eğitimi alabilmek için Türkiye’de 12 yıllık lise eğitimini başarı ile bitirmiş olmak yeterlidir. Üniversiteler; Türkiye’de ki üniversite sınavına girmiş olma ve bir bölüme yerleşme şartı aramamaktadır. Ancak diplomanızın YÖK denkliğinin olması için Türkiye’deki sınava girmenizi istiyoruz.

Macaristan’da yaklaşım eğitim maliyetleri okula ve bölüme göre değişkenlik gösterir. Tıp, diş hekimliği ve Eczacılık dışında ortalama yıllık 3500 Euro ile 4000 Euro arasında bir eğim maliyeti, buna ek olarak aylık 400 Euro ile 550 Euro arasında konaklama dahil bir yaşam maliyeti olacaktır.

Polonya’da yıllık eğitim maliyeti 2500 Euro ile 400 Euro arasındadır. Aylık bir öğrencinin yaşam maliyeti de; konaklama dahil 300 Euro ile 500 Euro arasındadır.

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen bekleyin...

Siz de fikrinizi belirtin