MBA (Master of Business Administration), işadamı ve iş kadınlarına yönelik olarak geliştirilmiş lisansüstü bir yeterlik derecesidir. MBA’in amacı, öğrencileri rekabetçi dünyanın yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek bireyler haline getirecek şekilde eğitmektir. MBA programlarında öğrencilere pazarlama, finans, muhasebe, ekonomi, iletişim, insan kaynakları ve operasyon yönetimi gibi alanlarda dersler sunulur.

Bu tip programların ilk ortaya çıkışı, hızla sanayileşen ABD’de şirketlerin yönetim kadroları için bilimsel yaklaşımlar talep etmesiyle birlikte 19. yüzyılın sonlarında gerçekleşmiştir. Özellikle son 20-30 yıl içerisinde, dünya genelinde işletme dalında tercih edilen bir yeterlik haline gelmiştir. Çoğu ülkedeki İşletme okulları adaylarına tam-zamanlı yurtdışında MBA, yarı-zamanlı MBA, yönetici MBA ve uzaktan MBA gibi değişik olanaklar sunmaktadır.

ABD’de İşletme alanlarında yüksek lisans imkânı sunan ilk okul Dartmouth College bünyesinde 1900 senesinde kurulan Tuck School of Business idi. Ancak bu MBA değil, Ticaret dalında bir MS (bilimsel yüksek lisans) programıydı. İlk gerçek MBA programıysa Harvard Lisansüstü İşletme Okulu tarafından 1908 yılında gerçekleştirildi. İş hayatında çalışanlar için Executive MBA (eMBA – Yönetici MBA) alanındaki ilk programı sunan okul ise 1943 yılında University of Chicago altındaki Booth School of Business oldu.

1950 yılında Kanada’daki University of Western Ontario, 1951 yılında da Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki University of Pretoria bu programı ABD dışında sunan ilk okullar oldular. Avrupa’daki ilk MBA ise 1957 yılında Fransa’da, zaten bu amaç doğrultusunda kurulan INSEAD tarafından sunuldu. Türkiye’de de üniversiteler İşletme yüksek lisans programlarına bu ismi vermeyi tercih etmektedirler.

Leave A Comment