Kanada Neden Rağbet Görüyor?

Kanada dünya’nın en güçlü sağlık sistemi ve eğitim sistemine sahip ülkesidir.  Her biri birbirinden değerli 98 devlet üniversitesi, ayrılan araştırma bütçeleri ve eğitim kalitesi ile tüm dünya ülkelerinden her yıl artan başvuru ve talep görmektedir.

Türk öğrencileri açısından Kanada üniversitelerinin avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Avantajlı kur seviyesi & daha ekonomik eğitim: Artan döviz kurları göz önüne alındığında Kanada doları hala Amerikan dolarına nazaran %30, Sterlin’e nazaran %40 daha avantajlıdır. Kanada’da dünya sıralamasında ilk 40’larda yer alan üniversitelerin yıllık ücretleri  20,000 Kanada doları ile 40,000 Kanada doları arası değiştiği düşünülürse ücretlerin Türkiye’deki özel ünivesite ücretlerine kıyasla çok da korkutucu olmadığı görülür.
  • Yasal çalışma izni: Kanada, okurken haftada 20 saat, yaz tatillerinde haftada 40 saat çalışma imkanı sunması ve üniversite mezuniyeti sonrası 3 yıl tam zamanlı çalışma hakkı ve oturum hakkı sunması nedeniyle de Türk öğrencilerinin gözdesi oldu. Üniversite eğitimini yurtdışında alan öğrenci, mezuniyet sonrası çalışma hakkını kullanarak ülkesine dönmeden pratik tecrübe de edinerek CV sini güçlendirmek ister.
  • Güvenli yaşam: Kanada bir göçmen ülkesi olduğu icin yabancı düşmanlığının pek yaşanmadığı bir ülkedir. Artan mobiliteye rağmen dünya genelinde yabancı düşmanlığının üst seviyelere çıktığı bugünlerde Kanada bu özelligi ile de diğer ülkelerden farklılık gösterir.

Kanada’da Kolejler ve Avantajları

Kanada köklü araştırma üniversitesine ek olarak devlet destekli, sektörün kalifiye eleman açığına yanıt bulmak için kurulmuş College’leri ile de ünlüdür.

  • Mezuniyet sonrası iş garantisi:Bu kolejler mezuniyet sonrası iş garantisi veren, devlet tarafından müfredat ve hizmetleri denetlenen, sektör tecrübesine sahip öğretim üyelerinin 40-60 kişilik sınıflarda ders verdiği üstün kalitede hizmet veren yüksek öğretim kurumlarıdır.
  • İngilizce hazırlık imkanı: Ek bir sınava tabi olmadan öğrenciler gerektiğinde önden ingilizce hazırlık programına da dahil olarak yıllık ortalama 15,000 Kanada doları maliyet ile eğitim alabilirler.
  • Yüzlerce bölüm seçeneği: College programlarında işletmeden, finansa, mühendislikten, sağlık bilimlerine, sanat programlarından, eğitim programlarına kadar pek çok alanda eğitim imkanı bulunmaktadır.
  • Eğitim aldığınız alanda, okurken maaşlı çalışma imkanı: Kanada’da kapıları iş deneyiminin olması açar. College’lar CO-OP programlı yüzlerce bölümde eğitim vermektedir. CO-OP çalışma dönemi eğitimin son sömestrinde öğrenciye alanında bir firmada iş imkanı sağlar, program kapsamında olan CO-OP mezuniyet için kesin yapılmalıdır, öğrenciler CO-OP döneminde maaşlı çalışırlar. Oturum izni başvurusunda da ücretli çalışmış olmak bakılan nitelikler arasında önemli bir yerdedir.
  • Kanada oturum izni hakkı: College’ler 4 yıllık eğitim verdikleri gibi 2 ya da 3 yıllık diploma ve üniversite sonrası 1 yıllık master düzeyi diploma programları da sunarlar. College’lerin en az 2 yıllık diploma programlarından mezun öğrenciler 3 yıllık tam zamanlı çalışma haklarını kullanırken oturum izni başvurularını da yaparlar ve sonrasında derecelerini 4 yıllık lisansa tamamlamak isterlerse resident’lara uygulanan avantajlı okul ücretleri ödeyerek eğitimlerine devam ederler.

Kanada’da muhteşem kampüsleri ile pek çok kolej bulunmakta. Hepsi devlet tarafından destekli ve denetlenen, devlet okulları. Ülke genelinde tüm kolejler aynı kalite ve imkanlarla eğitim sunar. Öğrenciler College tercihlerini okumak istedikleri şehir, ortam ve uzmanlaşmak istedikleri alana göre yaparlar.

Ontario bölgesinde bulunan Humber College ve Sheridan College pek çok çeşitli programı bünyesinde bulunduru iki büyük okulumuz. Her kolejin bulunduğu lokasyona ve belirlenen ihtiyaca göre öne çıkan programları var.

Humber College;

31.000 toplam öğrencisi ve 4700 üzerinde uluslararası öğrencisi ile Ontario bölgesindeki en büyük kolejlerden. Toplam 2 büyük kampüsünde, 2 ve3 yıllık diploma programları, lisans üsti diploma programları ve 4 yıllık lisans programları sunmaktadır. CO-OP programları ile ücretli çalışma imkanı, dünya standartlarında kampüs olanakları ile öğrencileri geleceğe güvenle hazırlamaktadır.

Sheridan College;

Ontario bölgesinde 3 ana kampüste yüzlerce program seçeneği sunan Sheridan College, 25.000 toplam öğrenci ve 6000 üzerinde uluslararası öğrenciye sahip. Özellikle animasyon, game design gibi programlarda dünyanın en iyi okullarının başında geliyor. Güvenli ortamı, kampüs imkanları, mezun öğrencilerinin mezuniyetinin ardından alanlarında işe yerleşme oranı yüksekliği ile severek,  okurke tecrübe ettiğiniz mesleğinizi yapmanıza imkan veriyor.

Detaylı Bilgi Vermek İçin Biz Sizi Arayalım?

Lütfen bekleyin...

Leave A Comment