Etkili Sunum Teknikleri

İYİ BİR SUNUM YAPMANIN EN İYİ 9 YOLU

  1. Sunum yapmadan önce kullanacağınız elektronik aletleri iyice kontrol edin

Bildiğiniz gibi sunum yaparken USB, bilgisayar, kablolara ihtiyaç duyarız ve 15 dakikalık bir sunum yapmaya hazırlanırken bunun 10 dakikasını projeksiyon makinasını / bilgisayarı çalıştırmak için harcamaktan daha kötü bir şey olamaz. Her ne kadar en iyi teknolojiye sahip olsanız da, son bir kez kontrol etmek sizin kendinizden daha da emin olmanızı sağlar ve ters bir şey olması riskini en aza indirir. Bilgisayarınızın son anda uyumsuz çıkması, son anda USB belleğinizin çalışmaması ihtimaline karşılık hazırladığınız slaytların bir çıktısını yanınıza almanız her zaman avantajlı olacaktır. Özellikle bu bir iş görüşmesi ise; jüri tarafından bu kadar detaylı düşünebiliyor olmanız sizinle ilgili olumlu düşünmelerini sağlayacaktır.

  1. Dinleyicinin neyi bilmeye ihtiyacı olduğunu iyi anlayin

Sunum esnasinda izleyicinin bilmeye ihtiyacı olan şeyleri düşünmek zor olabilir. Slaytlarınızın kapsaması gereken konuları izleyicilerin sıkılacağını düşünseniz veya onların da aynı şeyleri yazdığını bilseniz bile; sunumunuzda belirtmemek size eksi not olarak geri dönecektir.

Belirtilmesi gereken içerikler doğrultusunda konu enteresan bir hale getirilip insanların dikkatini çekmesi sağlanabilir. Sorulabilecek bütün sorulara hazırlıklı olup hatta bu soruların cevaplarını sunumunuzda belirtirseniz karşılaşabileceğiniz bütün olumsuzlukları azaltmış olursunuz.

  1. Söylediğinizle tutarlı slaytlar oluşturun

İnsanların sunum yaparken yaptıkları en büyük hata kendilerini tekrarlamaları ya da anlatırken görsellerin/yazılanların söylenenle uyuşmamasıdır. Sunum sırasında yapılan bir diğer hata ise ekranda yazılanı aynı şekilde dinleyiciye aktarmaktır. Zaten okuyabildikleri bir şeyi sözel olarak duymak hoşlarına gitmeyecektir. Eğer bir istatistikten bahsediyorsanız tablolar, bir üründen bahsediyorsanız resimleri, bir yerden bahsediyorsanız onu gösteren sembolik bir görseli veya zor okunan bir kelime ise o kelimeyi içeren bir cümle kullanarak insanların sunumunuzu anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle sunum yaparken anlattıklarınızla görselleriniz birbirleriyle tutarlı olacaktır.

  1. Ana mesaja konsantre olun

Aynı cümleyi sürekli tekrarlamamaya özen gösterin. Vermek istediğiniz ana mesaj ne ise ona konsantre olup gereksiz ve fazla bilgiyi dinleyiciye aktarıp onların sıkılmalarını engelleyin.

Eminiz ki; bitirdiğinizde insanların söylediğiniz yanlış bir kelimeyi, yanlış telaffuz edilmiş bir kelimeyi veya ters giydiğiniz tişörtünüzü hatırlamalarını istemezsiniz. Özenli olun.

  1. 10/20/30 kuralını kullanın

Guy Kawasaki kariyerinde tanınmış ve saygın bir iş adamıdır ve 10/20/30 kuralı bulduğu en iyi fikirlerden bir tanesidir: Bir PowerPoint sunumu 10’dan fazla slayt barındırmamalı, 20 dakikadan fazla sürmemeli ve 30 puntodan küçük yazı karakterine sahip olmamalıdır. Tabii duruma göre 10’dan fazla slayt kullanmak veya 20 dakikalık sureyi asmak durumunda kalabilirsiniz, ancak yazı karakterinin boyutu sunum ne amaç için olursa olsun 30’dan küçük olmamalıdır.

  1. Örnekler verin

Gerçekler, rakamlar ve istatistikler çoğu sunumun gerekli bir parçasıdır, ancak bunlar genellikle ilgi çekmezler. Bir sunumu ilginç hale getirecek en iyi şey bir hikâye anlatmaktır. Hikâye anlatarak veya konuya bağlı olarak günümüze uyarlanmış örneklerini vererek sunumunuzun zorunlu ve donuk kısımlarını daha ilginç hale getirebilirsiniz. Grafiklerden ve formüllerden dinleyiciyi uzak tutacak her ara onların ilgisini daha çok çekecektir.

  1. Ses tonunuzu kullanın

İllüzyonist Derren Brown’un tavsiyesine göre; eğer dinlenmediğinizi fark ederseniz – örneğin huzursuzluk ve öksürük sesleri kulağınıza geliyor ise -dikkat çekmenin yolunun bağırmak veya sesinizi yükseltmek olmadığını belirtmiştir. Bunun yerine daha sessiz konuşmak etkili olacaktır. Böylelikle izleyiciler otomatik olarak anlattıklarınızı duyabilmek için söylediklerinize konsantre olacaklar ve anlattıklarınızı duymaya çaba göstereceklerdir. Aktardığınız bilgiler büyüleyici olsa da, monoton bir şekilde giden sunum her zaman sönük kalacaktır, bu nedenle konuşma biçiminizi, hızınızı, hacmini ve ses tonunu uygun şekilde değiştirdiğinizden emin olun. Bunu yaparken kendinizi garip hissedebilirsiniz, ancak dinleyicilerin daha çok dikkatini çekecektir.

  1. Sunuma başlarken dikkat!

Sunumunuza başlarken insanlara adınızı soyadınızı ve neyden bahsedeceğinizi söylemek yerine; ilk olarak bir espri, konuyla bağlantılı bir anı veya aklınıza gelen kısa ama insanların dikkatini çekebileceğini düşündüğünüz bir şey anlatabilirsiniz.

  1. Vücut dilinizi kullanın

Sunum esnasında birçok kişinin yaptığı hataların başında yerlerinde sabit durmaları gelmektedir. Oysa ki sunum yaparken vücut dilini kullanmak ve bulunduğunuz alanda insanları yormayacak derecede anlatırken yürümek sunumunuza hareketlilik katar. Örneğin; önemli bir şey söyleyeceğiniz sırada izleyicilere daha çok yaklaşıp, slaytlara önem göstermeleri gerektiğinde daha geriye çekilerek dikkatlerini istediğiniz yöne çekebilirsiniz.

(Thoughtco.com’dan alıntıdır)

Leave A Comment